Ľudia sú pobúrení zo zrušenia benefitov na zuby. Ročne prídu o nemalé peniaze (+ anketa)

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ministerstvo zdravotníctva rozhodlo o náhlom zrušení benefitov na zuby. Všetky tri poisťovne pritom potvrdzujú, že benefity viedli k vyššej návštevnosti preventívnych prehliadok. Odborník preto ich rušenie kritizuje.

Ministerstvo prekvapivo oznámilo, že ruší benefity poisťovní na zuby. Ešte prekvapujúcejšie je to, že k zmene dôjde už o dva týždne, konkrétne do 30. apríla.

Poisťovne, analytik a aj samotné ministerstvo pritom priznávajú, že benefity mali význam a motivovali ľudí k preventívnym prehliadkam. Rezort sľubuje, že hľadá iné spôsoby odmeňovania zodpovedných poistencov.

Mnoho ľudí potvrdilo, že benefity využívali. „Každý rok som to využila. Jeden príspevok na dentálku a postupne som si menila staré amalgámy za biele plomby. Napríklad minulý rok, keď som mala vyčerpaný príspevok, som sa už neobjednávala k zubárovi, ale počkala na ďalší rok. Hneď včera som ešte volala zubárke, že ak má termíny, do konca apríla, aby ma objednala,“ hovorí čitateľka Jana.

Súhlasí aj Katarína: „Veľmi zlý krok. Mnohí ľudia vďaka tomu išli aj na ostatné preventívky a veľmi to pomáha pri problémových zuboch. Moje dieťa bojuje s odvápnením zubov a benefit sme vo veľkom roky využívali, keďže niektoré úkony boli dosť drahé.“ 

Aj čitateľka Simona vníma zrušenie benefitov veľmi zle. Využívala ich pre seba aj svoje deti, pretože starostlivosť o zuby je drahá.

„Keďže sme sa spoliehali na benefit aj na tento rok, máme už objednané sedenia u zubára a sme z toho momentálne veľmi sklamaní. Vnímali sme to ako asi jediné plus, ktoré doposiaľ bolo schválené od štátu a zdravotných poisťovní, keďže ceny u zubárov sa dvojnásobne zvýšili. Aspoň jedinú dobrú vec, ktorá bola smerovaná občanom, mohla momentálne úradujúca vláda ponechať,“ apeluje Simona.

Pridáva sa aj Anna. Má tri deti a vďaka benefitom vedeli ušetriť. Navyše ju zo súkromnej poisťovne prehovorili, aby sa k nim prepoistila a nalákali ju aj na benefity, ktoré teraz rušia. Cíti sa preto oklamaná.

O svoju skúsenosť sa podelila aj Marianna. Hovorí, že s manželom chodia pravidelne na preventívne prehliadky a benefity boli veľkou motiváciou. 

„Vďaka jednej z takýchto prehliadok sa prišlo na v celku závažný problém, ktorý by mu v budúcnosti spôsobil ohromné zdravotné problémy, ktorými by bezpochyby zaťažil ešte viac štátny rozpočet oproti terajšiemu vyplateniu zubného benefitu,“ hovorí Marianna.

Nesúhlasí ani s nápadom, že zubné benefity nahradia iné. Tvrdí, že v máloktorej oblasti pacienti platia také vysoké poplatky ako práve pri zubných vyšetreniach. Iné benefity teda nebudú podľa výhodnejšie, ako boli tie na zubné vyšetrenia.

Toto sú výpovede len niekoľkých pobúrených čitateľov. Do redakcie a na výzvu na sociálnej sieti sa ozvali stovky ľudí, ktorým zrušenie benefitov prekáža.

Prečítajte si tiež:

Dáta potvrdzujú, že benefity motivujú ľudí dbať o prevenciu

Zdravotné poisťovne majú zavedený systém benefitov, v rámci ktorého poistencom za istých okolností preplatia niektoré výkony, vyšetrenia alebo lieky či zdravotné pomôcky.

Podmienkou zvyčajne je absolvovanie preventívnej prehliadky u zubára či všeobecného lekára.

Medzi najpopulárnejšie benefity patrili tie na zuby. Poisťovne odmeňovali zodpovedných poistencov tým, že im napríklad preplatili dentálnu hygienu, alebo preplatili drahšie výplne po vyšetrení kazu.

Tiež prispievali napríklad na zhotovenie zubných mostíkov alebo koruniek. Benefity sa týkajú aj iných oblastí, ale ministerstvo teraz ruší len tie u zubárov.

Všetky tri poisťovne tento krok mrzí. Zhodujú sa, že viedli k vyššej návštevnosti preventívnych prehliadok.

„Vďaka spojeniu benefitu s absolvovaním preventívnej prehliadky u všeobecného lekára sa zvýšila účasť poistencov na prevencii o 12 percent, čo je až o 427-tisíc preventívnych prehliadok viac, ako by bolo v sledovanom období tradične absolvované,“ uviedla riaditeľka Asociácie zdravotných poisťovní Slovenskej republiky Dajana Petríková.

Asociácia poskytla aj konkrétne čísla. Na zubné ošetrenia a dentálnu hygienu vynaložili všetky zdravotné poisťovne celkovo sumu 45,8 milióna eur, čo predstavovalo 75 percent z celkových výdavkov na benefity za rok 2023.

Počet príjemcov zubných benefitov z roka na rok rastie. Kým v roku 2021 ich bolo 407 214, v roku 2023 využilo benefity 621 909 ľudí. Zároveň stúpali aj počty preventívnych prehliadok u všeobecných lekárov. V roku 2023 počet poistencov, ktorí prevenciu absolvovali, stúpol o 240-tisíc v porovnaní s rokom 2021.

Kritický je aj analytik Dušan Zachar. Ministerstvo sa podľa neho ulakomilo na ľahko dosiahnuteľné „nízko visiace cudzie ovocie“ a týmto spôsobom chce v krátkodobom horizonte „ušetriť“ zopár miliónov eur.

„Píšem zámerne ‚ušetriť‘ v úvodzovkách, keďže táto krátkodobá úspora najmä pri ostatných preventívnych programoch hradených nad rámec verejného zdravotného poistenia môže v budúcnosti viesť k vyšším zdravotným, ako aj celospoločenským nákladom,“ konštatuje Zachar.

Prečítajte si tiež:

Ľudia chcú termíny stihnúť

Nejasnosti vyvoláva aj to, prečo k zmene dochádza v priebehu roka a veľmi náhle. Mnohí poistenci absolvovali minulý rok preventívnu prehliadku a rátali s tým, že tento rok budú mať nárok na benefity.

Niektorí sa objednali na termíny u zubárov aj po 30. apríli, kedy oficiálne dochádza k zrušeniu benefitov. Na otázku, prečo sa štát rozhodol pre zmenu k tomuto dátumu, rezort zdravotníctva neodpovedal.

„Nie je optimálne, ak sa rušia benefity práve v priebehu roka, keďže zdravotné poisťovne dali na ne verejný prísľub na celý rok, mnohí pacienti sa na benefity spoliehali, plnili podmienky na ich získanie a možno sa pre ne aj prepoisťovali do inej poisťovne a teraz ich štát zo dňa na deň jednoducho zakáže,“ upozorňuje analytik.

Ak ste teda s benefitom rátali, ošetrenie už neodkladajte. Poistenci Unionu môžu o preplatenie zákroku či vyšetrenia požiadať do 30 dní od vyšetrenia.

Klienti Dôvery môžu vyšetrenie absolvovať do 30. mája. Zároveň platí, že najneskôr do 30. mája 2024 je potrebné doložiť k podanej žiadosti doklad o zaplatení.

Poisťovňa VšZP odklad neumožňuje. Všetko teda treba stihnúť do konca apríla.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.