Doprava v krajskom meste kolabuje. Platia obmedzenia, no vodiči značky a príkazy nerešpektujú

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Môže vám prísť domov pokuta. Pre uzáveru vyťaženého mosta začali platiť v Prešove od marca dopravné obmedzenia. Miestami však doprava kolabuje, keďže nie každý nové dopravné značky a príkazy rešpektuje. A tak polícia pritvrdzuje.

Rekonštruuje sa frekventovaná tepna, a tak obchádzkové trasy zaviedli osobitne pre autá a osobitne pre sanitky a autobusy, aby bola doprava plynulá. Už v prvých dňoch však mali vodiči v reorganizácii chaos. Vchádzali do zákazov a ignorovali v križovatkách prikázaný smer jazdy. Prvý týždeň ich usmerňovali aj policajti.

Prečítajte si tiež:

Spoje meškajú desiatky minút

„Aj s odstupom niekoľkých týždňov sa stále nájdu takí účastníci cestnej premávky, ktorí obmedzenia odmietajú akceptovať,“ uviedla prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová.

Doprava však začala v širšom centre kolabovať. V špičkách sa tvoria kolóny a spoje MHD majú aj 40-minútové meškania. „Tým sa radikálne znižuje spoľahlivosť MHD. Myslíme si, že meškania našich spojov nespôsobujú nesprávne alebo nedostatočné dopravné opatrenia, ale predovšetkým vodiči, ktorí nerešpektujú dočasné dopravné značenia a taktiež vyznačené bus pruhy,“ zhodnotil Vladimír Tomek, hovorca Dopravného podniku Mesta Prešov.

„Na riešenie priestupkov nezodpovedných vodičov budeme voliť aj formu využitia objektívnej zodpovednosti,“ informovala policajná hovorkyňa. A to laicky povedané znamená, že po novom príde domov majiteľovi auta priamo poštou pokuta.

Prečítajte si tiež:

Aktualizujú sa obmedzenia

Peter prichádza za prácou do centra mesta dennodenne. Všíma si, že vodiči bežne jazdia v pruhoch, ktoré nie sú určené im. „Vojde tam šofér, ktorý tam nemá čo robiť. Tak potom mi povedzte, načo to maľujú červenou farbou. Škoda reči,“ lamentuje. My sme sa na vlastné oči presvedčili, ako autá idú smerom, ktorý je vyhradený iba pre záchranky a autobusy.

Od pondelka preto postupne v meste aktualizujú súčasné dopravné obmedzenia na efektívnejšie. Nerušia sa zákazy odbočenia a ani nové nepribudnú. Niekde sa však zmení radenie do pruhov či vodorovné značenie alebo sa predĺži interval zelenej na semaforoch.

„Aj pri tejto aktualizácii platí, že má zmysel a funguje vtedy, ak vodiči rešpektujú tieto dopravné obmedzenia. A stále platí, že čím menej vodiči rešpektujú tieto obmedzenia, tým horšie to bude, tým väčšie zápchy sa budú tvoriť,“ konštatoval hovorca mesta Michal Hudák.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.