Na Váhu opäť premáva kompa. Zrenovovali ju a po zimnej odstávke vozí autá aj cestujúcich zo Strečna

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Kompa na Váhu opäť premáva. Po niekoľkých rokoch ju zrenovovali a po zimnej odstávke opäť vozí autá aj cestujúcich zo Strečna do Nezbudskej Lúčky. A jej úloha je po opakujúcich sa problémoch na cestnom ťahu čím ďalej dôležitejšia.

Cez Váh kompa premáva odnepamäti. Historická snímka dokazuje, že voľakedy bolo plavidlo drevené. Dnes je z pontónovej kovovej konštrukcie. Predtým ako kompu pustili na vodu, ju kompletne renovovali.

„Trvalo to zhruba dva týždne, zobrali sme to úplne od základu, to znamená, že sme išli odspodu a kompletne sme to celé natreli. Dostala dva nátery základné a jeden vrchný náter, aby tá kompa trošku vydržala do budúcnosti,“ povedal Bohuš Čurjak, prevádzkovateľ kompy na Váhu. 

Prečítajte si tiež:

Pomocník v doprave

Vymaľovanú kompu v utorok (16. 4.) musel prezrieť revízny technik. Laná držia poriadnu váhu. 

V prípade dopravných problémov na ceste 1/18, ktorá je súbežná s riekou Váh, vie byť kompa veľmi dobrým pomocníkom. Ľudia si tak vedia cestu jednak skrátiť s pekným výhľadom na hrad Strečno, ale v niektorých prípadoch sa vedia aj vyhnúť kolónam. Každú sezónu takúto možnosť využije množstvo ľudí.

Pomôckou je im aj slovenská vlajka namaľovaná na brehu. Keď hladina presiahne červený pás, kompu na vodu nepustia. Zaujímavosťou je kotva, ktorá sa nepoužíva. Slúži iba ako poistka, keby sa odtrhli laná. Nič také sa však za 30 rokov prevádzky nestalo.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.