Dvaja prokurátori, ktorí dozorujú prípad vraždy Jána Kuciaka, sa vzdali funkcie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vážne dôvody odchodu opísal v liste adresovanom generálnemu prokurátorovi, ktorý má TV Markíza k dispozícii, Matúš Harkabus.

Prokurátori Matúš Harkabus a Daniel Mikuláš, ktorí dozorovali kauzu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, sa vzdali funkcií. Ako prvý o tom informoval Denník N.

Prípad dostane nový prokurátor, ktorý sa bude musieť oboznámiť s tisíckami strán spisu.

„Keď vládna koalícia rušila ÚŠP, sľúbila, že to nebude mať vplyv na rozpojednávané prípady. Hneď prvý je kauza s obrovským spoločenským dopadom,“ uviedla k odchodu prokurátorov Zuzana Petková z Nadácie Zastavme korupciu na sociálnej sieti.

Prečítajte si tiež:

Dôvody odchodu​

Hlavným dôvodom, prečo ku koncu júna odchádzajú, je, že im po zrušení špeciálnej prokuratúry generálny prokurátor nevyhovel pri preložení na Krajskú prokuratúru v Žiline. Obaja sa chceli vrátiť do regiónu, v ktorom bývajú. 

„Pri troške dobrej vôle z Vašej strany ako osoby s v podstate absolútne neobmedzenou personálnou právomocou na prokuratúre bola moja situácia riešiteľná jednoduchým dočasným pridelením. Namiesto toho sa otázka môjho a kolegovho ďalšieho pôsobenia na prokuratúre naťahuje takmer 7 týždňov od momentu, kedy bolo nepochybné, že ÚŠP zanikne,“ uviedol v liste adresovanom generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi, ktorý má TV Markíza k dispozícii, Matúš Harkabus.

Dodáva, že ťažisková časť agendy zrušeného Úradu špeciálnej prokuratúry prešla na krajské prokuratúry, a teda by pri normálne manažérsky spravovanej organizácie očakával, že najvyšší manažment bude doslova vďačný za každú „ruku a nohu“, ktoré je možné využiť v presunutej agende. 

„Prečo tomu tak nie je, je mi skutočne záhadou,“ píše prokurátor Harkabus.

Prečítajte si tiež:

​Dostali iné miesta

Generálny prokurátor zaradil dvojicu prokurátorov na iné miesta. 

Matúša Harkabusa na medzinárodný odbor a Daniela Mikuláša na netrestný úsek Generálnej prokuratúry SR. 

Ďalší z dôvodov, prečo sa rozhodol odísť, je aj nový námestník na žilinskej krajskej prokuratúre Martin Kováč.

„S ktorým sa z môjho pohľadu tak rozchádzam v základných pohľadoch na spôsob pôsobenia a poslanie prokuratúry, že si neviem predstaviť svoje ďalšie pôsobenie na prokuratúre s ním ako mne nariadeným prokurátorom. Myslím, že by to bolo utrpením pre oboch z nás...,“ dodáva Harkabus.

Kritika Žilinku

Prokurátor ďalej v liste píše, že uvedené dôvody sú pre neho len vyvrcholením z jeho pohľadu neakceptovateľného riadenia prokuratúry nielen osobou Maroša Žilinku. 

„Nehovorím teraz o Vašich pomerne častých až komických statusoch na sociálnej sieti Facebook. Hovorím napr. o situácii, keď ste sa v podstate ani raz verejne a rázne nevymedzili voči útokom politikov a advokátov na prokurátorov bývalého ÚŠP,“ uvádza ďalej Harkabus.

Prípad prípravy vrážd prokurátorov

Na záver spomenul aj prípad prípravy vrážd prokurátorov, kde je súčasný generálny prokurátor Maroš Žilinka jedným z poškodených a mal byť prvou plánovanou obeťou.

„Vážený pán generálny prokurátor, chcem Vás ubezpečiť, že k Vašej veci ako poškodenému vo veci prípravy Vašej úkladnej vraždy som počas celej doby, keď som bol v nej činný, pristupoval podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia v súlade so stavom dôkazov tak, aby pravda o objednávateľovi alebo objednávateľoch vyšla najavo a spravodlivosti bolo učinené zadosť. V tejto súvislosti mi dovoľte Vám vysloviť úctu za vykonanú prácu na ÚŠP GP SR, aj vďaka ktorej ste sa dostali do ohrozenia života,“ napísal Harkabus.

Tiež uviedol, že sa mu nekončí ľahko po 20 rokoch na prokuratúre, o to viac, že už nebude môcť byť pri súdnom pojednávaní vo veci Jána Kuciaka a prípravy vraždy Žilinku a dvoch ďalších súčasných prokurátorov. 

„Teda trestnej veci, ktorá je pre vnímanie spravodlivosti touto spoločnosťou jedna z najdôležitejších,“ uvádza v závere listu.

Pozrite si archívnu reportáž z Televíznych novín z 20. 5. 2023 o vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.