Krajský prokurátor má rozhodnúť o sťažnostiach proti pôvodnému obvineniu v kauze Gorila

Jack na veľké prekvapenie všetkých venoval Pirátovi svoju výhodu. Jeho gesto dojalo Piráta aj ostatných.
Jack na veľké prekvapenie všetkých venoval Pirátovi svoju výhodu. Jeho gesto dojalo Piráta aj ostatných. Zdroj: Voyo

Prokurátor krajskej prokuratúry má rozhodnúť o sťažnostiach proti pôvodnému obvineniu v kauze Gorila z roku 2022. Prvý námestník generálneho prokurátora SR totiž zrušil februárové uznesenia o zastavení trestného stíhania, aj marcové uznesenie o novom obvinení.

Dôvodom je porušenie zákona v prospech obvinených. Vyplýva to z informácií, ktoré poskytla hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Zuzana Drobová.

Prečítajte si tiež:

Neposudzovali dôvodnosť obvinenia, ale porušenie procesných noriem

Prokurátor v súčasnosti už zaniknutého Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) zrušil vo februári uznesenie, ktorým v novembri 2022 obvinila vyšetrovateľka špecializovaného tímu Gorila finančníka Jaroslava H. a ďalších štyroch ľudí. Hlavným dôvodom bolo, že vyšetrovateľka v tom čase bola aj obecnou poslankyňou. Prokurátor bol presvedčený, že podľa zákona tak mala prerušený výkon funkcie policajtky. Následne v marci rozhodol o novom obvinení finančníka Jaroslava H. a ďalších štyroch osôb v rámci kauzy Gorila.

Podľa GP SR však v prípade poslanca obecného zastupiteľstva za odmenu nejde o výkon volenej platenej funkcie, a teda nedochádza k prerušeniu výkonu funkcie príslušníka Policajného zboru. "Tento právny záver našiel svoj odraz aj v rozhodnutí prvého námestníka generálneho prokurátora SR, ktorý v mene generálneho prokurátora SR preskúmal z úradnej povinnosti rozhodnutia a postup prokurátora bývalého ÚŠP GP SR v kauze ´Gorila´," priblížila Drobová.

Zdôraznila, že prvý námestník generálneho prokurátora SR neposudzoval dôvodnosť obvinenia Jaroslava H. a spol. v kauze Gorila, ale výlučne porušenie procesných právnych noriem.

Vyšetrovateľka špecializovaného tímu Gorila v roku 2022 obvinila finančníka Jaroslava H. a ďalších štyroch ľudí zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Jaroslav H. bol obvinený aj z obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Medzi obvinenými bola aj bývalá šéfka Fondu národného majetku Anna B. a exminister hospodárstva Jirko M. Všetci figurovali v kauze Gorila.

Pozrite si súvisiacu reportáž z februára s názvom: V Gorile chcú opäť obviňovať: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.