Zubári zažívajú obrovský nápor. Náhle zrušenie benefitov vyvolalo hotové šialenstvo

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Poistenci, ktorí absolvovali preventívne prehliadky, mali nárok na preplatenie niektorých zákrokov. To sa od mája ruší a mnohí ostali sklamaní a nahnevaní. Oslovili sme zubárov z celého Slovenska, či pocítili na ambulancie nápor ľudí, ktorí chcú dostať termín ešte v apríli.

Zubári zažívajú nápor na ambulancie po tom, čo ministerstvo zdravotníctva oznámilo rušenie benefitov na zuby. Zmena sa týka napríklad dentálnej hygieny, mostíkov či strojčekov. Ak tieto služby využijete od prvého mája, poisťovňa vám už na ne neprispeje. Výnimku majú poistenci Dôvery. Tí môžu podstúpiť vyšetrenia aj v máji. 

Naďalej vám však v rámci poistenia vyšetria zub aj opravia kaz. Rezort zdravotníctva sľubuje, že benefity nahradia inými výhodami, ktoré získajú zodpovední poistenci, ktorí pravidelne chodia na preventívne prehliadky. 

Zmena mnohých ľudí nahnevala, pretože po novom si už napríklad za dentálnu hygienu budú musieť zaplatiť v plnej výške. Nepotešilo to však ani zubárov, pretože zažívajú nápor. 

Ministerstvo totiž zmeny oznámilo len s dvojtýždňovým predstihom. Tí, ktorí sa benefit chystali využiť, sa tak snažia narýchlo dostať termín u zubára. 

Prečítajte si tiež:

Dostať termín je takmer nemožné

Potvrdzuje to zubárka Dorota Šutáková z Košíc. „Máme nátresk telefonátov, vyzváňajú od rána. Každý zisťuje, či ešte stíha prísť do konca mesiaca, aby využil tieto benefity. Keďže sme plne vyťažení, tak sme poprosili dentálnu hygieničku, či by robila nadčasy,“ hovorí zubárka.

Hygienička im potvrdila, že bude pracovať aj cez víkend, aby dokázali uspokojiť záujem pacientov. 

Ozývajú sa aj pacienti ambulancie Tomáša Jacka v Prešove. Snažia sa pacientom vyhovieť, ale podľa sestry je už problém nájsť termín. „Ľudia to využívali, viac sa starali o zuby, bolo to lepšie. Je to škoda. Aspoň niečo málo poisťovne prispievali,“ povedala sestra.

Zvýšený záujem potvrdzuje aj ambulancia zubárky Otílie Kohajdovej v Banskej Bystrici. Niekoľko pacientov sa chcelo objednať ešte v apríli. Hovorí však, že termíny majú obsadené až do júna. Termín dokážu dať iným pacientom, len ak niekto objednaný svoje naplánované vyšetrenie zruší.

Potvrdzuje to aj Lujza Hanová zo Slovenskej komory zubných lekárov. Hovorí, že je nemožné očakávať, že všetci dostanú do konca apríla termín. Na zubné zákroky sa podľa nej objednáva v predstihu a väčšina termínov je už podľa nej na nasledujúce týždne obsadená. 

Prečítajte si tiež:

Nahnevaní a sklamaní ľudia

Ministerstvo oznámilo zmenu nečakane. Mnohí si však splnili podmienky a očakávali, že benefity využijú v priebehu tohto roka. 

Na sociálnej sieti aj do redakcie sa nám ozvali stovky ľudí, ktorých zmena nepotešila.

„Celá rodina sme začali vďaka práve tomuto benefitu navštevovať dvakrát ročne dentálnu hygieničku. Ak je potrebné zubné vyšetrenie, nikdy neplatím pod sto eur. Dentálna hygiena? Nikdy som neplatila pod 80 eur. Je veľmi ťažké nájsť si zubárku, ktorá má aspoň čiastočnú zmluvu s poisťovňou. Po zrušení tohto benefitu nevidím ani dôvod, načo by som si platila zdravotné z výplaty, keďže u každého lekára, za každé lieky aj tak musím vyťahovať moje peniaze,“ napísala čitateľka Lena.

Rovnako to vidí Dominika. „Potrebujem podstúpiť aj liečbu strojčekom, no pri týchto cenách si to ja ako obyčajný učiteľ neviem dovoliť. K zubárovi chodím na preventívnu prehliadku a dentálnu hygienu, no po tomto zrušení vôbec neviem, či si to budem môcť dovoliť dvakrát do roka, ako som to mala teraz,“ priblížila Dominika.

Téme rušenia benefitov na zuby sme sa venovali aj v Televíznych novinách. Pozrite si reportáž:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.