Hematológ, ktorý sám trpí hemofíliou. Išiel študovať medicínu, aby pomohol ľuďom s rovnakou diagnózou

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Už drobná ranka im môže spôsobiť vážne problémy. Hemofilici sú ľudia s poruchou zrážanlivosti krvi. Choroba je dedičná. Zvýšiť povedomie o tomto ochorení má aj dnešný Svetový deň hemofílie (17. apríl). My sme našli v martinskej Univerzitnej nemocnici na hematológii lekára, ktorý sám trpí týmto ochorením.

Vrodené krvácavé ochorenie spôsobuje, že pacientovi stačí malá ranka a začne výdatne krvácať. Pri drobnom úraze, pri holení, ba čo viac, niekedy sa im krvácanie spustí samovoľne.

„Na Slovensku aktuálne máme zdiagnostikovaných viac ako 700 pacientov,“ povedal Tomáš Šimurda, lekár a pacient. 

Doktor Šimurda pacientov s poruchou zrážanlivosti krvi nielen lieči, ale je aj jedným z nich: „Keďže týmto ochorením trpím, tak som sa preto rozhodol študovať medicínu a zároveň aj pracovať na klinike hematológie a transfuziológie.“

Prečítajte si tiež:

Vie sa vcítiť do problémov pacientov

Pomáha pacientom s rovnakou diagnózou a vie sa do ich problémov dokonalo vcítiť: „Keď má lekár toto ochorenie, chápe to aj z tej druhej stránky, tej osobnostnej stránky pacientov.“

Život s hemofíliou prináša rôzne obmedzenia na takých miestach a v takých prípadoch, ktoré si zdravý človek nedokáže ani len predstaviť.

„Môj prípad je taký, že sa to zistilo pri úraze, keď som mal asi tri roky a zahryzol som si do jazyka,“ povedal Martin Bíreš, jeden z pacientov. 

Martin z Banskej Bystrice z rozprávania rodičov vie, že to bol náročný zážitok, ktorý zmenil jeho život: „Masívne krvácanie, ktoré nevedeli zastaviť, preto vyhľadali lekársku pomoc, a tam sa vlastne zistilo, že mám hemofíliu.“

Prečítajte si tiež:

Celoživotná liečba

Pacientom podávajú celoživotnú liečbu, ktorou do tela dostávajú látky, ktoré zrážanlivosť krvi podporujú. Martinovi choroba spôsobila aj pridružené ťažkosti.

„Tými častými krvácaniami sa mi poškodil kolenný kĺb a momentálne čakám na výmenu,“ opísal pacient. 

Hemofíliou trpí násobne viac mužov ako žien. Matky to prenášajú na synov.

Kvalita liečby hemofílie na Slovensku patrí k najlepším na svete. Lekári vidia budúcnosť ochorenia v génovej terapii, ktorá je nádejou úplného vyliečenia takýchto pacientov.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.