Slováci sa spojili na pomoc Ukrajine. Vyzbierať chcú milión eur na muníciu, príspevky pribúdajú rýchlo

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slováci sa opäť spojili v pomoci proti ruskej agresii na Ukrajine. Za menej než 48 hodín vyzbierali už viac ako 700-tisíc eur na nákup nábojov pre ukrajinskú armádu. Pridali sa tak k českej vládnej iniciatíve, ktorú náš kabinet rázne odmietol.

Ukrajinskí vojaci v posledných mesiacoch bojujú na fronte aj s nedostatkom munície. Pomôcť sa im v tomto smere rozhodla približne pred mesiacom česká vláda. Do jej iniciatívy na nákup munície pre Ukrajinu sa zapojilo vyše 20 krajín. Jej cieľom je zaobstarať vyše milióna kusov munície za stovky miliónov eur z tretích krajín.

Prečítajte si tiež:

Chcú vyzbierať milión eur

Kým iniciatíva zožala medzi spojencami NATO úspech, slovenská vláda má na ňu iný názor a odmietla sa k nej pridať. Do svojich rúk to preto zobrali občianske združenia. V utorok ráno spustili zbierku, v ktorej chcú darovať za Slovensko milión eur na nákup munície pre ukrajinskú armádu. Za necelé dva dni vyzbierali už viac ako polovicu z plánovanej sumy.

„Povedali sme si, že keď štát nevidí priestor, ako by pomohol, pomôže my ako občania,“ povedal Dodo Dobrik z iniciatívy Darček pre Putina. „Toto je jasný signál, že Slovensko stojí na správnej strane dejín,“ dodal Marián Kulich z iniciatívy Mier Ukrajine.

Slováci spoločne s Čechmi od začiatku vojny vyzbierali Ukrajincom na odmínovací systém Božena či Tank T-72.

Prečítajte si tiež:

Postoj nášho ministerstva obrany sa nemení

Kým iniciatívy Mier Ukrajine či Darček pre Putina spolupracujú s českým ministerstvom obrany, postoj nášho rezortu obrany je stále nemenný. Na Ukrajinu už viac nepošleme ani jeden náboj.

„Na Slovensku je demokracia a každý má právo robiť, čo chce, čo je skvelá vec, skvelý výmysel. My pracujeme v rámci vojenskej oblasti ešte na darovaní odmínovacích strojov,“ povedal o zbierke minister obrany Robert Kaliňák.

Kým podľa slovenskej vlády vojna medzi Ukrajinou a Ruskom nemá vojenské riešenie, bývalý partizán Otto Šimko tvrdí, že ani s nemeckými agresormi nebolo možné vyjednávať. „Bolo treba ich poraziť. Táto skúsenosť z druhej svetovej vojny platí aj na Ukrajine. Jediná možnosť je, aby sa agresor z Ukrajiny vyhnal,“ vraví.

Podľa organizátorov zbierky toto nie je posledná vojenská pomoc určená pre Ukrajincov. Plánujú ďalšie. Konkretizovať ich však zatiaľ z bezpečnostných dôvodov nemôžu.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.