Pedagogickí asistenti ešte nevedia, či budú mať v septembri prácu. Prameň eurofondov na ich platy vysychá

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Je polovica apríla a asistenti učiteľa ešte nevedia, či budú mať v septembri prácu. Postupne sa zatvára kohútik eurofondov, z ktorých sú niekoľko rokov platení. Ministerstvo školstva chce asistentov presunúť pod štátny rozpočet, školy však zatiaľ nevedia, ktorých sa to bude týkať. Obávajú sa, či bude dosť peňazí a či o pomoc na vyučovaní neprídu.

Michaela je pedagogická asistentka. V škole sú štyria na takmer 60 detí so špeciálnymi potrebami. Pracuje so žiakmi s poruchami učenia alebo pozornosti. Je pravou rukou učiteľa v triede.

„Ja napríklad zjednodušujem učivo, upriamujem ich pozornosť, keď je rozptýlená, alebo im zvýrazňujem text, aby bol zrozumiteľný,“ opisuje Michaela, čo je podstatou jej práce na Základnej škole Jána Zemana Nová Baňa.

Riaditeľka by prijala viac asistentov. „Detí nám stále stúpa, napríklad od septembra nám stúpol počet detí o deväť,“ hovorí.

Prečítajte si tiež:

Nemôžu si zobrať ani úver

Základná škola SNP v Bratislave má osem asistentov učiteľa, čo zďaleka nestačí. Každý rok im prichádzajú ďalšie deti, ktoré potrebujú pomoc na vyučovaní.

„Vieme, že by sme potrebovali násobne viac, možno aj 20 asistentov. Ale realita je taká, že toto zrejme od štátu nedostaneme,“ tvrdí zástupkyňa riaditeľky pre druhý stupeň Miroslava Mičjanová.

Štátny rozpočet na pomoc žiakom nikdy nestačil a systém celé roky zachraňujú eurofondy. Takto je zamestnaných 6 900 asistentov. Michaela a mnohí ďalší majú zmluvu na dobu určitú, čo ovplyvňuje aj bežný život.

„Je to veľmi nepríjemné. V máji ešte netušíte, či vám to v septembri predĺžia a budete mať prácu. Nemôžete si zobrať hypotéku alebo úver,“ hovorí Michaela.

Prečítajte si tiež:

Drucker tvrdí, že prechod zabezpečili

Eurofondový prameň však vysychá a systém pomoci deťom musí ministerstvo za dva roky postupne preklopiť pod štátny rozpočet. Tento rok má na to 100 miliónov. Asistenti sa stanú kmeňovými zamestnancami škôl s platom od štátu. Zatiaľ nie je jasné ktorí. Školy sa obávajú, či sa ich počet nezníži.

Minister vnútra Tomáš Drucker hovorí, že zabezpečili prechod na štátny rozpočet pre všetkých, ktorým sa skončia financovania.

Šéf rezortu hovorí, že myslia aj na špeciálnych pedagógov a psychológov. Peniaze z rozpočtu sú celkovo pre 13 500 zamestnancov – na nových aj tých, ktorí sú v systéme teraz. „Môžeme ubezpečiť, že áno, zostanú a ešte sa bude aj pridávať, celkový počet sa navýši o 4000,“ povedal Drucker.

V máji budú školy posielať požiadavky na asistentov učiteľa a určite to budú tisícky. Akým kľúčom ich rezort pridelí, ešte nie je známe. Konečné počty sa dozvedia koncom júla.

Chýbajú aj iné profesie

Nielen asistenti učiteľa. Školám chýbajú aj ďalší odborníci, ktorí by deťom pomáhali na vyučovaní. Ak má byť vyučovanie prínosné aj pre deti so špeciálnymi potrebami – napríklad s poruchami učenia alebo pozornosti, bez tímu odborníkov to nie je možné.

Hovoríme o špeciálnych pedagógoch, logopédoch aj školských psychológoch.

Tí zďaleka nie sú samozrejmosťou v školách. Hoci duševné zdravie detí a mládeže sa zhoršuje, školských psychológov je málo.

Tému priblížila Andrea Šprochová v štúdiu Televíznych novín:

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.