Stanka, ktorej sa ľudia vyzbierali na boj s rakovinou, sa už lieči. Z peňazí prispela ďalším dvom pacientkam

Stanka sa vďaka zbierke môže liečiť.
Stanka sa vďaka zbierke môže liečiť. Zdroj: Facebook/Stanka Apfelova

Matke štvorročnej dcéry diagnostikovali rakovinu, no liek, ktorý by jej pomohol, poisťovňa nepreplatila. V priebehu pár dní sa Stanke podarilo vyzbierať peniaze, z ktorých môže pomôcť ďalším dvom ženám s rovnakým osudom. Ministerstvo nepovedalo, kedy bude liek zaradený do zoznamu liekov, ktoré poisťovne povinne preplácajú.

Hudobníčke Stanke diagnostikovali tretíkrát rakovinu, na ktorú existuje účinný liek. Na Slovensku však nie je hradený z verejného poistenia a poisťovňa zamietla Stanke žiadosť o preplatenie. 

Jedna dávka stojí 4500 eur a jedinou nádejou bola pomoc od cudzích ľudí. V priebehu pár dní sa jej podarilo vyzbierať 300-tisíc eur. Stanka vďaka tomu mohla nastúpiť na liečbu a dokonca aj pomôcť ďalším pacientkam.

Hudobníčka a mama malej dcéry nie je jediný takýto prípad na Slovensku. Od roku 2023 evidujú poisťovne desiatky žiadostí o preplatenie lieku Trodelvy. Súkromné poisťovne väčšinu schválili, štátna poisťovňa ani jednu.

Prečítajte si tiež:

Štvorročná dcéra chce byť lekárkou

Stanka hovorí, že sa jej darí lepšie ako pred mesiacom. Na chemoterapiu dochádza do nemocnice. Stále je slabá a necíti sa ideálne, ale s pomocou rodiny a priateľov to zvláda. 

Zatiaľ jej lekári nevedia povedať, ako dlho bude musieť podstupovať liečbu. Podstatné je to, že krvné testy má natoľko dobré, že jej liek Trodelvy môžu podávať. Celá liečba môže trvať aj rok. 

„Beriem to tak, ako to je. Verím, že to bude pomáhať a liečbe sa bude dariť. Verím tomu,“ hovorí Stanka.

So štvorročnou dcérou sa o chorobe otvorene rozpráva a podľa nej to zvláda veľmi dobre. 

„Snažíme sa komunikovať otvorene primerane jej veku, aby všetko chápala, aby to pre ňu nebolo ťažké. Všetko ju veľmi zaujíma, zaujímajú ju infúzie, fascinuje ju to a chce byť doktorkou. Veľmi sa teším z toho, aká je,“ dodáva.

Stanka s dcérou.
Stanka s dcérou. Zdroj: Facebook/Stanka Apfelova

V Česku máte väčšiu šancu prežiť

V nemocnici sa zoznámila s pacientkou, ktorá má tiež rakovinu a aj jej lekári predpísali liek Trodelvy. Scenár sa zopakoval ako pri Stanke. Poisťovňa žiadosť o preplatenie zamietla. 

Druhá pacientka však nemala také šťastie a peniaze nevyzbierala. Stanka sa preto rozhodla, že z vyzbieraných peňazí pomôže žene, ktorú už považuje za svoju kamarátku.

„Som veľmi vďačná, že ľudia, ktorí mi prispeli na liečbu, pomôžu vyliečiť aj moju spolupacientku, ktorá je odo mňa o dva roky staršia a má dve malé deti. Mala som česť ju spoznať a spriatelili sme sa. Momentálne sa vďaka ľuďom môže liečiť aj ona,“ hovorí s vďakou Stanka. 

Peniaze jej dokonca vystačili ešte na liečbu druhej pacientky s rovnakým osudom.

„Je veľmi smutné, že je tu veľa pacientov, ktorí nemajú preplatenú liečbu a sú odkázaní na iných. To nie je v poriadku. V Česku máte väčšiu šancu prežiť ako na Slovensku, pretože tam je táto liečba preplatená. Tu si musíte platiť obrovské peniaze za to, aby ste sa mohli liečiť. Je absurdné, že sa o tom musíme rozprávať,“ dodáva Stanka.

Prečítajte si tiež:

Súkromné poisťovne liek preplácajú, štátna nie

Liek Trodelvy nie je uvedený v Zozname kategorizovaných liekov, teda liekov uhrádzaných z verejného zdravotného poistenia. Na jeho úhradu poistencovi nevzniká bezvýhradný nárok. 

Poisťovne individuálne posudzujú žiadosti a je na nich, či liečbu preplatia.

Súkromná poisťovňa Union dostala od roku 2023 päť žiadostí a schválili tri.

Dôvera dostala v roku 2023 osem žiadostí, sedem z nich schválili. Pôvodne neschválenú po doplnení schválili. V tomto roku evidujú zatiaľ štyri žiadosti a všetkým vyhoveli.

Všeobecná zdravotná poisťovňa dostala od roku 2023 takýchto žiadostí 19. Neschválila ani jednu. 

VšZP argumentuje, že inovatívne lieky, ktoré sú jedinou alternatívou pre pacienta, nemajú byť schvaľované na výnimky, ale majú byť kategorizované, a teda povinne preplácané. O tom rozhoduje ministerstvo zdravotníctva. 

Rezort už eviduje žiadosť výrobcu lieku o zaradenie do zoznamu preplácaných liekov. Stále sa tam však nedostal. Ministerstvo neodpovedalo na otázku, v akom štádiu je žiadosť a kedy bude schválená. 

Máte rakovinu. Veta, ktorú stále častejšie počúvajú mladí ľudia. Lekári v ambulanciách liečia už aj dvadsiatnikov. Počet mladých onkologických pacientov stúpol za posledné tri desaťročia o 80 percent. Pozrite si reportáž:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.