Obec na východe Slovenska zdevastovalo tornádo 2. stupňa. Pozrite si dychberúce zábery

Tornádo na východe Slovenska
Tornádo na východe Slovenska Zdroj: TV Markíza

Podobné javy sa môžu zopakovať, aj keď nebudú časté.

V Lekárovciach na krajnom východe sa ľudia spamätávajú z veternej smršte. V obci narobila obrovské škody. Časť z nich zaplatí štát. Miestni ešte podobnú pohromu nezažili.

Ľudia začuli dunenie vetra a vybiehali z domov. Keď videli, čo sa okolo nich deje, neverili vlastným očiam.

V reportáži si pozrite dychberúce zábery

Škody rátali s poistným likvidátorom. Z obecného majetku vietor najviac poškodil kultúrny dom s poštou. Jedenásť striech zničil celkom, dvadsať poškodil silno a asi šesťdesiat slabšie. Vietor v dedine zbúral 16 stodôl. Ľudia sa spoliehajú na poisťovne.

Očakávajú, že im obec pridelí aj niečo z peňazí, ktoré im prisľúbil premiér. Starosta upozorňuje, že tie sú určené na opravu obecného majetku. Kto bude potrebovať pomoc štátu, bude o ňu musieť požiadať vládu individuálne.

Meteorológ potvrdil, že v Lekárovciach vyčíňalo slabšie tornádo. Zo škály f0 až f5 dosiahlo druhý stupeň f1, čo znamená rýchlosť na úrovni 120 - 150 km za hodinu.

Tornádo sa podľa klimatológa spustilo zo supercelárnej búrky, ktorá vznikla ešte pri Michalovciach a sprevádzalo ju krupobitie. Podobné javy sa môžu podľa neho zopakovať. Neočakáva však, že budú časté.


MICHALOVCE/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme KE

Dôležité udalosti