Sľubujú krajšie vlasy či lepšiu pleť. Kolagénové výrobky zaplavili sociálne siete

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Spomaliť starnutie a tvorbu vrások je cieľom mnohých ľudí. Internet zaplavujú rady, ako na to. Množstvo influencerov odporúča rôzne „zázračné produkty“ a už dávno to nie sú len krémy proti vráskam. Veľa sa hovorí o účinkoch kolagénov, ktorých je na trhu široká škála. Pozreli sme sa na ne s lekármi aj s odborníkom na výživu.

Kolagén sa nachádza v našich tkanivách, v koži, vo vlasoch, nechtoch, ale aj svaloch. 

„V tele sa produkuje prirodzene, no v 25. roku života začína jeho produkcia klesať. To je presne obdobie, kedy by sme mohli začať zvažovať jeho suplementáciu,“ hovorí výživový poradca Maroš Krivosudský. 

Podľa neho je dôležité sa pri kúpe kolagénu pozrieť na jeho typ a jednotlivé zložky. „Kolagén by mal byť čistý, pokiaľ tam je vitamín C, tak je to bonus,“ vysvetľuje. 

Upriamiť pozornosť by sme mali aj na nutričné hodnoty výrobku. 

Prečítajte si tiež:

Ozajstné účinky alebo iba marketingový ťah? 

„Telo nie je hlúpe. Kde potrebuje ten kolagén, tam si ho dá. Čiže môže skončiť aj inde, ako to človek chce,“ upozornil lekár, výživový špecialista a patofyziológ Boris Bajer. To znamená, že ak užívame kolagén pre krajšie vlasy, účinok sa nemusí dostaviť.

„Množstvo influencerov kolagén odporúča ako všeliek na všetko, ale nie je to tak,“ povedal Bajer.

Prečítajte si tiež:

Cukríky či sladidlo do kávy

Do povedomia sa dostávajú kolagénové cukríky. O tých si Krivosudský myslí, že sú zbytočne drahé. Ich obsah takisto tvoria sladidlá.  

Na trhu je aj produkt na sladenie kávy s vysokou energetickou hodnotou. Ten vníma výživový poradca skôr negatívne. „Niektoré dáta hovoria, že kofeín má negatívny efekt na syntézu kolagénu,“ poznamenal Krivosudský. 

Z hľadiska zdravého rozumu radšej odporúča siahnuť po práškových čistých formách kolagénu.

Prečítajte si tiež:

Niet nad bežnú stravu

„Ak je možnosť, tak ja každému odporúčam zameriavať sa na príjem kolagénu z bežnej stravy - huspenina, tlačenka, kvalitný vývar z kosti,“ vymenoval Krivosudský. 

„Keď sa kolagén vstrebe v tráviacom trakte, tak sa rozpadne na aminokyseliny. Pre vlasy, kožu, nechty sú dôležité esenciálne aminokyseliny. A esenciálne aminokyseliny musíme prijímať zvonka, pretože naše telo si ich nevie vytvoriť,“ povedala dermatovenerologička Michaela Blaško. 

Propagovanie kolagénových výrobkov cez influencerov považuje Krivosudský za krátkodobú záležitosť. „Uvidíme, či sa to podarí výrobcom pretláčať aj ďalej alebo sa to upokojí,“ dodal na záver.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.