Jemnejšia verzia amerického futbalu. Takzvaný flag futbal naberá na popularite aj u žien

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Americký futbal je drsný kontaktný šport. Do popredia sa ale dostáva aj jeho jemnejšia verzia, ktorú vo veľkom vyhľadávajú aj dievčatá a ženy. V takzvanom flag futbale je fyzický kontakt zakázaný a viac záleží na koordinácii a taktike. Tento nový šport by mal dokonca pribudnúť aj do programu olympijských hier v roku 2028.

Za flag futbalom na Slovensku stoja hráči amerického futbalu, ktorí u nás majú svoju základňu. V Sade Janka Kráľa začali s týmto športom najprv zo zábavy.

Ukrajinka Daria, ktorá sa k nám presťahovala, flag futbal hrávala už doma. Tu sa s nimi skontaktovala a pridala sa k nim. 

Flag futbal sa na Slovensku uchytil a vznikla tu už aj oficiálna liga. 

Keďže ide o bezkontaktný šport a môžu ho hrať spolu muži aj ženy, vytvorili prvý slovenský „mix tím“. 

Prečítajte si tiež:

Ženský tím 

Daria chcela zostaviť aj čisto ženské družstvo. Spočiatku sa to nedarilo, ale nevzdala sa. Urobila verejný tréning, na ktorý prišlo dostatok hráčok, čo stačilo na otvorenie prvého oficiálneho ženského klubu na Slovensku. 

Broňa sa o flag futbale dozvedela na sociálnej sieti. „Chcela som nejakú životnú zmenu alebo niečo nové skúsiť,“ hovorí. 

Dariin sen posunúť ženský flag futbal na vyššiu úroveň sa postupne plní. Tím už zostavila, ambíciou je teraz vytvoriť ženskú ligu. Na to potrebujú oveľa viac dievčat, preto v marci zorganizovala prvý medzinárodný ženský flag futbalový turnaj, kde sa predstavili hráčky z Ukrajiny, Čiech a Rakúska. 

Prečítajte si tiež:

Kouč

No a pre zaujímavosť, ženský tím má predsa len jedno mužské zastúpenie. Je ním Fabian z Francúzska, ktorý je hlavným koučom. Desať rokov aktívne hrával americký futbal. 

„Dievčatá na tréningu veľa tancujú, smejú sa a zabávajú. Často im musím zdôrazňovať, aby sa sústredili, lebo trénujeme,“ poznamenal tréner. 

Daria by sa s tímom chcela v budúcnosti dostať až na majstrovstvá Európy v ženskej skupine. Dúfa, že sa im podarí kvalifikovať aj na letnú olympiádu o štyri roky. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.