Slovákom chodia SMS správy z populárnej sociálnej siete. Ide o nový podvod, tvrdí odborník

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Podvodníci to opäť skúšajú ďalším trikom. Mnohým Slovákom v posledných dňoch začali chodiť čudné SMS správy, údajne z populárnej sociálnej siete. Podľa odborníka však ide o jasný podvod.

Mnohým Slovákom v ostatných dňoch začali na mobiloch pípať čudné SMS správy. Odosielatelia sú z exotických krajín ako India, Indonézia či Malajzia.

V texte píšu, že ide o novinky od ľudských zdrojov sociálnej siete TikTok. „Pozývame vás na brigádu so spolupracovníkmi cez mobilný telefón, s denným platom 300 až 800 eur,“ znie v správe.

Následne v prípade záujmu adresáta nabádajú k tomu, aby ich kontaktoval na čísle cez WhatsApp, a aby poslali správu a získali tak päť eur.

Podvodná SMS správa. Zdroj: TVNOVINY.sk

Novinka

Odborník na technológie Ondrej Macko potvrdzuje, že ide o nový spôsob podvodu.

„SMS správy chodia bežne, ale doteraz som sa nestretol s tým, že by sa podvodníci vydávali za túto sociálnu sieť,“ povedal pre TVNOVINY.sk.

Vysvetľuje, že ak vo vás zvíťazí zvedavosť a na internetový odkaz v správe kliknete, nič zlé sa ešte nestane.

„Tým sa len vlastne dostanete do tohto prostredia. Problém nastáva v momente, ak začnú od vás požadovať citlivé informácie,“ vysvetlil odborník.

Prečítajte si tiež:

Konkrétne ide buď o číslo karty, alebo o číslo účtu. Oba tieto pojmy si ľudia podľa Macka často zamieňajú.

„Na to, aby ste dostali sumu, akú píšu v správe, musíte s nimi začať komunikovať. Ako prvé však od vás budú chcieť číslo karty vrátane bezpečnostného trojčíslia na jej zadnej strane. Toto je už jasný znak podvodu, veď peniaze z vašej karty odídu a nie prídu,“ hovorí odborník.

Macko dodáva, že takéto SMS správy majú aj ďalšie jasné znaky podvodu.

„Už samotné číslo je podozrivé, keďže nejde o slovenskú alebo českú predvoľbu. Navyše, ak by šlo o serióznu ponuku, začali by najskôr s vami hovoriť o vašom zamestnaní a nešlo by sa rovno ku koreňu veci. Taktiež už samotné možné zárobky, kde stačí len práca z domu, sú nonsens. Žiadny bežný človek nezarába denne 800 eur.“

Prečítajte si tiež:

Lepší jazyk

Experta však jedna vec prekvapila. Tento konkrétny podvod sa vyznačuje pomerne slušnou slovenčinou: „Sú tam malé chyby, ale na rozdiel od predošlých podvodov je na podstatne vyššej úrovni. Dnes je to už ‚algoritmizovaný‘ jazyk, aj v rámci umelej inteligencie.“

Ako na záver podčiarkol, ak by niekto naletel a rozhodol sa poskytnúť citlivé údaje, existuje už len jediná možnosť: „V tom prípade okamžite kontaktujte vašu banku, aby danú kartu zablokovala. Ihneď si budete musieť vybaviť úplne novú kartu.“

Pozrite si našu nedávnu reportáž o podvodoch na internete:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.