Česká vláda vyzdvihuje Slovákov: Výnimočné. Ľudia vyzbierali pre Ukrajinu viac peňazí ako dá vláda Slovinska

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Cieľ vyzbierať jeden milión eur na muníciu pre Ukrajinu sa mohol zdať ako až príliš ambiciózny. Slováci však túto hranicu prekročili za menej ako dva dni a naďalej prispievajú. Vyzbieraná čiastka sa blíži k 1 500 000 eur.

Iniciatívu Slovákov si všímajú aj vo svete. Píše o nej napríklad singapurský denník The Straits Times. „Chceme ukázať, že o tejto veci nerozhoduje len vláda a Robert Fico,“ cituje tamojší denník zástupkyňu iniciatívy Zuzanu Izsakovú.

Roberta Fica singapurský denník označuje za premiéra, ktorý je priateľský k Rusku. Podotýka, že Slováci sa na muníciu skladajú jemu navzdory.

Prečítajte si tiež:

Slovákom ďakuje Fiala

Táto úspešná zbierka na Slovensku vznikla v súvislosti s iniciatívou českej vlády. Jej cieľom je zaobstarať vyše milióna kusov munície za stovky miliónov eur z tretích krajín.

Zapojilo sa do nej vyše 20 štátov, no slovenský vládny kabinet to rázne odmietol. Do vlastných rúk to preto zobrali občianske združenia.

Napríklad Slovinsko na túto českú iniciatívu poskytne jeden milión eur. Suma, ktorú vyzbierali Slováci, bez akejkoľvek vládnej pomoci, už túto čiastku presiahla.

K slovenskej zbierke sa vo Washingtone vyjadril na stretnutí so šéfom NATO Jensom Stoltenbergom český premiér Petr Fiala.

„O pomoci od Slovákov rád počujem. Chcel by som sa poďakovať všetkým odvážnym ľuďom, ktorí sa snažia pomáhať statočným ukrajinským obrancom. Je skvelé, že im ľudia chcú pomôcť,“ uviedol.

Prečítajte si tiež:

K českej iniciatíve sa peniaze zrejme nepripoja

Od novinára dostal predseda českej vlády otázku, či je možné, aby boli súčasťou českej iniciatívy aj súkromné peniaze zozbierané na internete.

„Táto muničná iniciatíva je nastavená tak, aby prebiehala predovšetkým na štátnej úrovni. Avšak spôsobov, ako prispieť, je mnoho. Som veľmi šťastný, že toľko občanov Slovenska chce pomôcť,“ uviedol.

K zbierke sa vyjadrila aj česká ministerka obrany Jana Černochová. „Slovenská občianska iniciatíva má neuveriteľný úspech,“ napísala na sociálnej sieti.

Uviedla, že český rezort obrany je pripravený iniciatíve poskytnúť konzultácie ohľadom výberu a nákupu vhodnej munície. „Veľmi ďakujeme. Sme radi, že ste v tom s nami a pomáhate Ukrajine brániť sa,“ dodala česká ministerka.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.