Štefanova podobizeň zdobí náhrobný kameň na cintoríne na Spiši. On sám však žije

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Život píše rôzne situácie a niekedy aj také, aké by azda nenapadli ani scenáristom tých najbizarnejších filmov. V nasledujúcom príbehu sa ocitol Štefan. Žije v cudzine a teší sa dobrému zdraviu. Stačil však jeden telefonát od mamy a od prekvapenia takmer skolaboval. Matka mu totiž oznámila, že jeho podobizeň zdobí náhrobný kameň na istom cintoríne na Spiši.

Pani Mária mala so svojou, dnes už nebohou, sesternicou blízky a priateľský vzťah. Prvý šok zažila, keď náhle zomrela. „Rozprávala, že má choré srdiečko, ale nikto nečakal, že ten koniec príde tak skoro,“ hovorí pani Mária. Zomrela vo veku 50 rokov.

Prečítajte si tiež:

Vôbec sa nepodobali

Ďalšie nemilé prekvapenie ju čakalo, keď prišla na Annin hrob zapáliť sviečku. „Zistila som, že na náhrobku mojej sesternice je fotka môjho syna,“ opisuje pani Mária. Jej syn Štefan pritom stále žije. Keď mu o tom povedala, myslel si, že si robí srandu.

„Neviem, či som na tej fotke vyzeral ako dievča, ale bolo to bizarné,“ vraví Štefan. Fotka na náhrobnom kameni je z jeho maturitného tabla. Pani Mária tvrdí, že jej syn sa s jej sesternicou vôbec nepodobali.

Okrem toho, že zavolala synovi, ozvala sa aj majiteľovi pomníka, čiže druhovi, s ktorým jej sesternica žila. O tom, že na kameň dal fotku jej syna, nevedel. Pani Mária mu dala ultimátum, aby všetko uviedol na správnu mieru a fotku odstránil. Dala mu mesiac.

„Keď som mu po mesiaci volala, povedal mi, že ho s tým pomníkom na*ieram,“ hovorí pani Mária. Naposledy spolu komunikovali v polovici decembra. Odpísal jej len na správu, telefón nedvíhal.

A nedvihol ani nám. Hľadali sme ho teda doma, no nepochodili sme ani tam, a tak sme išli za ním do práce. Pani na vrátnici mala väčší úspech, jej telefón zdvihol. K telefónu nám ho však nedala, lebo medzičasom zložil. Náhodou sme však natrafili na jeho syna. O celej situácii s náhrobným kameňom však podľa jeho slov nič nevie.

Prečítajte si tiež:

Ona sama fotku nemôže odstrániť

„Ak by nedošlo k odstráneniu podobizne z toho pomníka, žijúca osoba by sa mohla súdnou cestou domáhať toho, aby mu súd nariadil to odstrániť. Tam to vidím veľmi reálne, pretože nikto bez súhlasu nemôže použiť podobizeň. A už vôbec nie takýmto spôsobom,“ tvrdí advokát Ivan Syrový.

Šancu na vyjadrenie sme mužovi dali aj na ďalší deň a poslali sme mu aj správu a čakali týždeň na odpoveď. Tá však neprišla.

„Som pohoršená z toho, čo sa stalo. Nechápem to, pretože to, čo spravil, je neospravedlniteľné,“ hovorí pani Mária. Odkedy našla podobizeň svojho syna na náhrobku, chodí tam pravidelne. „Stále ma to trápi, keď tu prídem a nie je nič opravené,“ tvrdí.

Advokát uviedol, že čím dlhšie druh zosnulej sesternice pani Anny situáciu nerieši, tým je ujma väčšia. „Viem si predstaviť, že súd by pristúpil aj k nejakej kompenzácii v peniazoch,“ poznamenal Ivan Syrový.

Samotného Štefana, ktorého tvár sa ocitla na kameni, celá vec trápi. „Mám pocit, že ten človek svoju partnerku ani nepoznal,“ konštatoval. Pani Anna si myslí, že muž kameň neopraví. Sama pritom s tým nemôže urobiť nič, keďže pomník nie je jej majetkom.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.