Africký mor ošípaných postupuje. Obce rušia akcie a na lesných cestách hliadkujú policajti

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Africký mor postupuje, diviačia zver totiž migruje za potravou. Úrady sú nútené zatvárať ďalšie lesy. Po Zlatých Moravciach platí zákaz vstupu do lesa už aj pri Topoľčanoch. Obce rušia plánované akcie. Na lesných cestách od štvrtka hliadkujú aj policajti.

Prísny zákaz ísť do lesa, hoci aj na prechádzku, platí už tretí týždeň pri Zlatých Moravciach. Našli tam dvadsať uhynutých diviakov. Nákaza sa však pohorím Tribeč šíri ďalej a do lesa sa od stredy nesmie ani pri Topoľčanoch. Toto sú obce, kde zákaz momentálne platí:

Obce, kde platí zákaz chodiť do lesa
Obce, kde platí zákaz chodiť do lesa. Zdroj: TV Markíza

​„Túto sobotu sme mali mať jarné čistenie pohoria Tribeč. Na základe toho zákazu sme to museli zrušiť,“ hovorí Milan Gál, starosta obce Oponice.

Oznamy o tom, že vstup do lesa je zakázaný, už obce rozmiestnili aj na turistických chodníkoch a cyklotrasách. Nedostanete sa napríklad ani na Oponický hrad.

Prečítajte si tiež:

Opatrenia na farme

Pred vstupom do lesov nad Solčanmi sme vo štvrtok stretli aj policajnú hliadku. „Policajti okresného riaditeľstva policajného zboru v Topoľčanoch dohliadajú na dodržiavanie opatrení zákazu vstupu verejnosti na lesné pozemky,“ informovala nitrianska krajská policajná hovorkyňa Jana Šinková.

Na farme v Kovarciach chovajú asi tisíc prasníc. Sú priamo pod lesom. Chránia sa, ako vedia. Pred dvoma rokmi postavili nový betónový plot, ktorý je zapustený 30 centimetrov do zeme, aby sa zver k ošípaným nepodhrabala.

„Každý z našich zamestnancov vrátane mňa a všetkých ľudí pri príchode na farmu musí prejsť najskôr sprchou, umyť si hlavu, vlasy a až potom môže ísť ďalej do farmy vo vnútrofarmovom oblečení,“ priblížil František Valášek z farmy.

Šéf veterinárnej a potravinovej správy hovorí, že nákaza sa šíri, lebo diviaky teraz na jar migrujú za potravou. „Je priestor na intenzívne poľovačky, hlavne v tom nenakazenom priestore, aby tá tenzita poklesla na minimum a aby diviaky nemigrovali,“ vyhlásil Jozef Bíreš.

Zákaz vstupu do lesov v týchto lokalitách platí do odvolania. Úrady odhadujú, že dodržaním obmedzení by do lesa mohli ľudí pustiť opäť o šesť až osem týždňov.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.