V strave ich máme minimum. Odborníčka hovorí o benefitoch omega-3 mastných kyselín

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Aby ste do tela dostali dostačujúcu dávku omega-3 mastných kyselín, museli by ste trikrát do týždňa jesť tučnú a kvalitnú rybu. To je pri dnešných cenách pre veľa Slovákov nereálne. Odborníčka vysvetľuje, kde všade môžete nájsť tieto esenciálne látky.

Omega-3 mastné kyseliny sú nevyhnutne dôležité pre fungovanie každého zdravého organizmu. Ich nedostatok môže prispievať k vývoju civilizačných chorôb, ako je napríklad zvýšený krvný tlak alebo zvýšená hladina cholesterolu.

Vedúca lekárne Gabriela Kroupová vysvetlila, že ľudské telo si ich nedokáže vytvoriť, a preto je dôležité získavať ich práve z potravy.

„Sú dôležité nielen pre mozog, ale aj pre kardiovaskulárny systém a imunitu. Hrajú veľkú rolu aj pri vývoji dieťaťa, jeho mozgových funkcií, zraku a imunity,“ ozrejmuje Kroupová.

Prečítajte si tiež:

Dôležitý je pomer

Dodáva, že majú protizápalové účinky a mali by ste dbať na ich pomer s omega-6 mastnými kyselinami.

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča ideálny pomer 1:4. „My Európania máme 1:15,“ hovorí Kroupová.

Omega-3 mastné kyseliny nájdete predovšetkým v rybách, dobrým zdrojom je napríklad treska. Naopak, omega-6 mastné kyseliny konzumujete v oleji, mäse, obilninách a vajíčkach.

Ak nejete pravidelne niekoľkokrát do týždňa ryby, mali by ste zvážiť náhradu omega-3 mastných kyselín, napríklad rybím olejom alebo kvalitnými doplnkami výživy, ktoré nájdete v každej lekárni.

Medzi rastlinné zdroje omega-3 mastných kyselín patria napríklad vlašské orechy, konopné a chia semienka či ružičkový kel. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.