Ukrajinskí vojaci o slovenskej zbierke priamo z línie: Ďakujeme vám, bratia Slováci

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Cieľom bolo vyzbierať milión eur na muníciu pre Ukrajinu. Zbierka trvá štvrtý deň, zapojilo sa do nej viac ako 28-tisíc darcov a vyzbieralo sa viac ako 1 800 000 eur. A ľudia naďalej prispievajú.

Ukrajinskí vojaci priamo z línie ďakujú Slovákom za zbierku na ich muníciu.

„Bratia Slováci, ako viete, česká vláda začala prednedávnom zbierať financie na nákup munície. Túto iniciatívu podporilo dvadsať európskych krajín, ale nie vláda Slovenska,“ hovorí jeden z nich.

„Na druhej strane, Slováci spustili vlastnú zbierku na podporu tejto iniciatívy. Je to veľmi veľká podpora pre našu krajinu. Ďakujeme vám veľmi pekne, bratia Slováci. Spoločne k víťazstvu,“ znie vo videu.

Sú na ňom traja vojaci z Charkovskej oblasti.

Prečítajte si tiež:

Aj ďalší chcú poďakovať Slovákom 

Keď nie vláda, posielame my. Také je heslo slovenskej občianskej zbierky. Slovenská vláda sa rázne odmietla pridať do českej iniciatívy, ktorú vojak spomína.

„Chceme ukázať, že o tejto veci nerozhoduje len vláda a Robert Fico,“ cituje zástupkyňu zbierky Zuzanu Izsakovú singapurský denník The Straits Times. To, že sa Slováci spojili, rezonuje aj vo svete.

Prečítajte si tiež:

„Stálo dosť úsilia vybaviť, aby vojaci hovorili na kameru s nezahalenými tvárami. Musel to schvaľovať veliteľ brigády, keďže je to vnímané ako politická téma. Hovoria o slovenskej vláde,“ hovorí fotoreportér Marcel Rebro, ktorý ďakovné video zverejnil.

Marcel Rebro na Ukrajinu chodí dokumentovať vojnu a aj pomáha. Vraví, že nejde o jediných vojakov, ktorí chcú Slovákom za zbierku poďakovať.

„A budú aj ďalšie. Dokonca od českej jednotky PERÚN. Len chalani sa teraz premiestňujú, tak nie je veľmi čas na natáčanie,“ hovorí fotoreportér Rebro.

Zo susedného Česka odišlo na Ukrajinu bojovať dokopy viac ako 100 dobrovoľníkov. Marcel Rebro dvoch z nich práve zo spomínanej jednotky PERÚN v minulosti aj navštívil.

Zbierke sme sa 17. 4. venovali aj v Televíznych novinách: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.