Výnimočná chvíľa: Po takmer štvrťstoročí prišlo v slovenskej ZOO na svet mladé medvieďa

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Mladý Ares teraz objavuje celé okolie, spolu s matkou lezú aj na stromy. Najbližšie mesiace ho nečaká nič iné ako ďalšie spoznávanie sveta naokolo.

Po takmer štvrťstoročí prišlo v slovenskej zoologickej záhrade na svet mladé medvieďa. V Košiciach ho nazvali Ares a matka sa už o neho príkladne stará.

Medvedie mláďa si v týchto dňoch naplno užíva jarné počasie. Narodilo sa mladej samici, ktorú nazvali Xena, ale tu jej hovoria aj Tatranka, keďže sa ju podarilo zachrániť práve v Tatrách.

Pred tromi rokmi jej museli zastreliť matku. Kým jej súrodenec niekam zutekal, Xenu sa podarilo odchytiť a po pobyte v záchrannej stanici ju previezli do zoo, kde ju už čakal náročný proces adaptácie.

Prečítajte si tiež:

Zvedavé medvieďa

Pomaly tu rástla a literatúra síce hovorí, že medvedice môžu byť gravidné až od troch až štyroch rokov života, no v ľudskej dobre nastavenej opatere tieto pravidlá zjavne neplatia. Xene sa toto podarilo už dvojročnej.

Otcom sa stal samec Filip, pochádzajúci z trojčiat. Toho rok pred Xenou takisto zachránili z prírody a po pobyte v stanici v Zázrivej prišli sem.

Mladý Ares teraz naozaj objavuje celé okolie, spolu s matkou liezli pre našimi kamerami aj na stromy. Ak sa mu niečo nepozdáva alebo je nesmelý, okamžite ju zháňa naozaj špecifickým volaním.

No a najbližšie mesiace ho nečaká nič iné ako ďalšie objavovanie sveta okolo neho. Aj podľa ošetrovateľov ho touto aktivitou sprevádza jeho matka skutočne príkladne.

Prečítajte si tiež:

Zakladajú novú éru

V histórii košickej zoo ide o prvé mláďa odchovávané prirodzeným spôsobom. Jeho genetická hodnota je mimoriadne cenná pre európsky záchranný program, keďže rodičia sú nepríbuzní jedinci.

Zoo informovala, že tak zakladá novú éru chovu medveďov hnedých a mláďa si chce ponechať. Ostatných osem medveďov s výnimkou najstaršieho Žaba pravdepodobne nájde svoj nový domov v európskych či svetových zoo.

Hlavné slovo v tomto prípade dostane európska koordinátorka záchranného programu pre medvede hnedé, ktorá sa príde oboznámiť s chovom košických medveďov v júni.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.