Niektorí vodiči už diaľničnú známku nebudú potrebovať. Prejazd po vybraných obchvatoch má byť zadarmo

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Diaľnice v okolí veľkých miest budú zadarmo. Pri prejazde obchvatom tak už nebudete musieť mať diaľničnú známku. Bezplatná bude celá D4 pri Bratislave aj úseky pri Žiline, Nitre či Košiciach. Týmto opatrením chce rezort dopravy dostať osobné autá z centier miest.

Kontrolný deň premiéra v rezorte dopravy bol v teréne. S ministrom Jozefom Rážom sa stretol na stavbe diaľničnej križovatky D1/D4, ktorá je kľúčová pre odľahčenie dopravy v hlavnom meste.

V tejto súvislosti informoval aj o novom opatrení, ktoré rezort dopravy pripravuje. Chcú oslobodiť obchvaty miest od diaľničných známok.

Prečítajte si tiež:

Vplyv na rozpočet bude minimálny

Úseky diaľnic v mestách sú zadarmo už teraz, no po novom sa majú podstatne rozšíriť. Týkať sa to bude tých miest, ktoré majú minimálne dva zjazdy respektíve výjazdy na diaľnicu.

„Umožní to v mestách ekologickejší život, presmeruje to dopravu na obchvaty,“ tvrdí Ráž. Podľa ministra dopravy to bude mať len minimálny vplyv na štátny rozpočet, lebo pôjde o vodičov, ktorí by si diaľničnú známku tak či tak nekúpili.

Prečítajte si tiež:

Najneskôr od septembra

Ide o dobrú správu pre prímestské obce a mestečká, vodiči sa ľahšie a rýchlejšie dostanú do mesta.

Motoristický novinár toto rozhodnutie víta, istý pozitívny efekt to podľa neho na dopravu v centrách miest prinesie. Ešte výraznejšie by však pomohlo odpustenie poplatkov aj pre nákladiaky. „To je trošku škoda, že sa to netýka mýta, pretože práve diaľnice by mali byť na to, aby sa do miest nákladná doprava vôbec nedostávala,“ hovorí novinár Maroš Čabák.

Úseky by mali byť zadarmo najneskôr od septembra.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.