Roky bojujú so zápachom z chovu oviec a dymom. Muž si uprostred Malaciek zriadil salaš, obyvatelia sú zúfalí

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Uprostred okresného mesta si jeho obyvateľ zriadil salaš. Susedia sú zúfalí. Tvrdia, že roky bojujú s dymom z komína a zápachom z chovu oviec. Obišli už azda všetky úrady, no so susedom chovateľom nedokáže pohnúť nik. On sám pritom hovorí, že má všetko v najlepšom poriadku a šikanovaný sa cíti on.

Pre dym a zápach si nemôžu ani vyvetrať. Dalimír Tekel, obyvateľ Malaciek, hovorí, že problémy sa začali, keď si chovateľ doviezol ovce. „Začalo sa hromadiť hnojisko. Neskutočný smrad, bečanie oviec a tisíce múch,“ hovorí. Podľa jeho slov muž tiež spaľuje „všetko, čo mu príde pod ruku“.

Zdeněk Lucbauer býva vzdušnou čiarou asi 150 metrov od problémového muža. „Najmä v lete to býva neznesiteľné,“ vraví. Obyvatelia očakávajú od mesta riešenie, no to podľa nich strká hlavu do piesku.

„Mesto sa opakovane zaoberalo viacerými sťažnosťami, podnetmi a petíciami týkajúcimi sa tejto situácie a môžem ubezpečiť, že urobilo všetko, čo mu zákonné kompetencie dovoľujú. Žiadna samospráva na Slovensku nemôže zakázať chov hospodárskych zvierat,“ tvrdí Ľubica Pilzová, hovorkyňa mesta.

Prečítajte si tiež:

Tvrdí, že ho šikanujú

Tým sa podľa nej zaoberajú iné inštitúcie, napríklad Regionálna veterinárna a potravinová správa, ktorá takéto povolenie dáva a môže ho aj odňať.

Obyvatelia v Malackách vypisujú kompetentným úradom už roky. O ich probléme vedia na polícii, prokuratúre, životnom prostredí, hygiene a ich list s prosbou o pomoc dostal aj verejný ochranca práv. Nikto im doteraz nedokázal pomôcť.

Oslovili sme aj chovateľa oviec, najprv telefonicky. Sľúbil, že sa s nami rád stretne aj osobne s tým, že nám všetko rád poukazuje a vysvetlí. No napokon poslal tesne pred dohodnutým nakrúcaním správu, že sa stretnúť nechce.

Na celú vec má svoj názor. „Ide o to, že mám neprispôsobivého suseda, ja za to nemôžem. Na meste som povedal, že toto je šikana,“ povedal. Zaregistrované mal vtedy tri ovce a jedného barana, no v skutočnosti ich mal viac. „Teraz sa mi narodili, tak čakám, kým podrastú a budem zakáľať,“ tvrdil.

Prečítajte si tiež:

Bola uňho kontrola

Inšpektori Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Senec vykonali u chovateľa kontrolu. „Bolo zistené porušenie povinnosti ohľadom identifikácie a registrácie hospodárskych zvierat. Ďalej bolo zistené, že na dvore sa nachádza hnojisko s veľkým množstvom hnoja od oviec,“ uviedol riaditeľ RVPS Senec Martin Barančok.

Chovateľovi nariadili odstrániť zistené nedostatky a uložili mu aj sankciu. „Splnenie opatrenia bolo zistené pri ďalšej kontrole. Chovateľ odstránil z dvora všetok hnoj. Porušenia ustanovení na ochranu zvierat zistené neboli,“ pokračuje Barančok.

Mesto podalo podnet na Slovenskú inšpekciu životného prostredia. Na výsledok šetrenia ešte stále čakajú. Hovorkyňa mesta tvrdí, že v poslednom čase chovateľ prestal reagovať na akékoľvek podnety.

Inšpekciu sme oslovili aj my. Šetrenie v súvislosti so zadymovaním ešte nie je ukončené. Problémom s ovcami a hnojom sa začali zaoberať až na náš podnet. Kontaktovali sme aj kanceláriu ochrancu práv. Ten hádže loptičku kompetencie časti riešenia problému späť na vedenie mesta.

Kompetencie na riešenie zápachu či hluku nemá podľa Martina Barančoka ani RVPS. „S daným podnetom sa sťažovatelia môžu obrátiť na súd v občianskom konaní,“ dodal.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.