Nebezpečnú cestu pod Strečnom uzatvárať nebudú. Našlo sa prekvapivé riešenie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Strečno zatvárať nebudú. Mimoriadnu situáciu na nebezpečnom úseku medzi Žilinou a Martinom v piatok riešil krízový štáb na ministerstve dopravy. Hoci sa pôvodne uvažovalo, že cestu na nejaký čas uzavrú, aby sa na skalnom brale dalo bezpečne pracovať, napokon našli prekvapivé riešenie.

Krízový štáb sa presunul zo Žiliny do Bratislavy a priniesol riešenie, ktoré je nielen netradičné, ale, zdá sa, že by mohlo byť aj účinné. Za predpokladu, že sa podarí zrýchliť výstavbu tunela Višňové, otvorili by jednu tunelovú rúru, cez ktorú by sa cestovalo jednosmerne. Nazad by sa išlo po štátnej ceste popod Strečno.

„Keď pôjdeme jedným smerom rúrou a jedným smerom pod Strečnom, tak nám to stále umožní vytvoriť tam ochranné pásmo na padanie skál a na to, aby sa paralelne dali robiť sanačné práce na tom brale,“ priblížil minister dopravy Jozef Ráž.

Situácia na skalnom brale je stále kritická a sanačné práce sú viac ako nevyhnutné. „Mimoriadna situácia je vyhlásená preto, aby sa obmedzil možný vplyv na životy, na zdravie a na majetok, ktorý hrozí pri padaní skál,“ uviedol Ráž.

Prečítajte si tiež:

Bude to stáť peniaze navyše

Najskôr však osadia oceľové záchytné siete na celý problematický úsek. To by malo byť hotové do zimy. „V tomto momente pre verejnosť nebudú žiadne obmedzenia. Nebude sa ani obmedzovať premávka, ani zastavovať,“ ubezpečila Emília Pavlusíková, prednostka Okresného úradu Žilina.

Cez štátnu cestu 1/18 denne prejde 40-tisíc vozidiel, z toho tretina sú nákladné autá a kamióny. Odľahčenie cez jednu tunelovú rúru v jednom smere by zrejme pomohlo. „Situácia pod Strečnom je taká závažná, že je treba vstúpiť do rokovaní s dodávateľmi tunela Višňové a zrýchliť odovzdanie do užívania,“ konštatoval Ráž.

Podľa prvotných diskusií žiaden z dodávateľov nepovedal, že sa to nedá. „Bude to, samozrejme, niečo stáť, ale myslíme si, že to je akceptovateľné,“ tvrdí minister.

Kým nebudú podpísané zmluvy, minister sumy, o ktoré by sa mala cena projektu navýšiť, nechce spresňovať. Riešenie by malo zabezpečiť, že pod Strečnom by sa mohli vykonávať sanačné práce bez toho, aby bol akokoľvek obmedzený dopravný prúd.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.