Dva prípady čierneho kašľa v bratislavskej škole. Zvýšený počet evidujú aj v najväčšej detskej nemocnici

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Deti boli zaočkované a ich choroba najskôr vyzerala ako bežné respiračné ochorenie. Večer však rodičia dostali oznámenie od školy. Dva prípady čierneho kašľa nahlásili v jednej z tried na druhom stupni. Riaditeľka okamžite kontaktovala miestnych hygienikov.

„Regionálny úrad nám povedal, že máme urobiť bežné opatrenia, ako je dezinfekcia, vetranie, my sme dali do triedy aj germicídny žiarič, deťom sme ponúkli rúška,“ povedala Zora Dóczyová, riaditeľka Základnej školy Černyševského.

Triedu zatvoriť nemuseli. Niektorí rodičia však nechali deti pre istotu doma. V plnej pohotovosti je aj školská zdravotná sestra.

„Aj keď je to ochorenie, ktoré sa po dlhej dobe vrátilo, snáď ho zvládneme,“ uviedla školská sestra Patrícia Koišová. 

Preventívne opatrenia teraz robia aj v iných triedach a aj na prvom stupni, sestrička napríklad deťom meria teplotu.

Prečítajte si tiež:

Viac prípadov aj v nemocnici 

Zvýšený počet prípadov evidujú aj v najväčšej detskej nemocnici. Dvoch pacientov museli s ťažkým stavom hospitalizovať.

„Toto je kašeľ, ktorý je iný, ako každé dieťa doteraz malo. Mimoriadne unavujúci, zneschopní dieťa jesť, rozprávať, piť. Môže pripomínať dusenie,“ uviedol Marcel Brenner, primár Oddelenia urgentného príjmu NÚDCH.

Najohrozenejšou skupinou sú deti do jedného roka, tie majú protilátky od svojej mamy, ak je proti čiernemu kašľu zaočkovaná. Hlavná hygienička preto odporúča očkovanie v tehotenstve.

„Odporúčania sú aj v prvom a druhom trimestri, ale podľa epidemiológov aj v treťom trimestri tehotenstva,“ hovorí Tatiana Červeňová, hlavná hygienička SR. 

Imunita u dospelých vekom klesá. Podľa primárky Kliniky detskej pneumológie a ftizeológie NÚDCH Ivety Neuschlovej by sa mali preočkovať aj mladí vo veku 25 až 35 rokov: „Všetci mladí ľudia, ktorí sa chystajú mať rodiny, sú za mňa tou kategóriou. Druhou pacienti, ktorí majú chronické pľúcne ochorenie, kde ten čierny kašeľ môže zhoršiť prudko toto ochorenie.“

Okrem rodičov sa preočkovanie na čierny kašeľ tiež odporúča ľuďom, ktorí pracujú s najmenšími deťmi. V takom prípade by ho mali absolvovať pravidelne po 10 rokoch.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.