Z rúžu a tieňov po záruke hrozia nebezpečné infekcie

Šminky - ilustračná snímka
Zdroj: shuterstock.com

Vieme, koľko ich môžete mať doma.

Všímate si, dokedy má spotrebu váš rúž alebo make-up? Viete, ako dlho vám po otvorené vydržia? Pozrite sa!

Zdroj: shuterstock.com

Iba jedna zo štyroch žien si na make-upe, rúži alebo odličovači všíma dátum spotreby. Zvyšok riskuje svoje zdravie. A uvedomia si to až potom, keď im už napríklad rúž nechutí alebo tiene menia záhadne farbu. Vyplynulo to z najnovšieho britského prieskumu.

Sexy bielizeň za prijateľnú cenu presne pre vás. Kúpte tu

Podľa odborníčky na krásu Alexandry Richmondovej môže byť starý make-up nebezpečný pre vaše zdravie rovnako ako potraviny. A ďalej upozorňuje: "Nikdy neviete presne odhadnúť aké problémy na vás číhajú na dne make-upu či usušenej riasenky."

Toto všetko vám hrozí

Rúž po dátume spotreby zase prenáša nebezpečné baktérie, riasenka a očné ceruzky zvyšujú riziko infekcie.

Rôzne "pozáručné" alebo "pokazené" pleťové krémy či make-up vám môžu spôsobiť kožné problémy od sčervenania pokožky až po nepekné vyrážky.

Prírodné a ekologické výrobky, ktoré obsahujú menej alebo žiadne konzervačné látky, majú kratšie obdobie životnosti ako konvenčné produkty.

Ako sa vyhnúť problémom

Raz za čas by ste si mali všetku kozmetiku pretriediť. Nemajte zľutovanie s ničím, čo je už po záruke, a už vôbec nie s tými výrobkami, ktoré zmenili farbu či konzistenciu. Zvhnutie či "drobenie" hrozí najmä púdrom a očným tieňom.

Zdroj: shuterstock.com

Ako náhle nejaký kozmetický výrobok otvoríte, umožníte tým aj prístup vzduchu a rôznych baktérií. Ideálne prostredie pre väčšinu kozmetických prípravkov je chladnejšie a suché prostredie. Z tohto dôvodu nemusí byť kúpeľňa.

Pri správnom skladovaní vám kozmetika môže vydržať i niekoľko rokov bez ujmy na kvalite.

Takže dobrá rada na záver: Väčšinou doba záruky pre šminky je asi poldruha roka a po tejto dobe by ste ich vôbec nemali používať. Aj keď ich milujete. Radšej ich vyhoďte do koša polovicu, ako by ste si mali privodiť problémy. A dvojnásobne to platí o parfémoch!

BRATISLAVA/redakcia Myženy

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti