Úkryty v dezolátnom stave a zanedbané sklady civilnej ochrany. Slovensko nie je pripravené na kritické situácie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nelichotivé závery štátnej kontroly. Slovensko nie je pripravené čeliť krízovým situáciám. Mnohé úkryty pre obyvateľov sú aj dva roky od vypuknutia vojny na Ukrajine v dezolátnom stave. Kritická situácia je aj v skladoch civilnej ochrany. Na pomoc štátu by sme podľa šéfa Najvyššieho kontrolného úradu SR v prípade krízy mohli čakať týždne alebo mesiace.

Do jedného z krytov civilnej ochrany sme sa boli pozrieť v Nitre. V podobných priestoroch hľadali po vypuknutí vojny bezpečie státisíce Ukrajincov. U nás sú podľa zistení štátnej kontroly mnohé v nevyhovujúcom stave. Nad hlavami sme videli napríklad prehnité roxorové tyče.

„Máme aj niekoľko krytov, ktoré horko-ťažko dosahujú 20-percentnú technickú pripravenosť. Do týchto krytov by sme potrebovali investovať státisíce, možno až milióny eur,“ uviedol hovorca Nitry Tomáš Holúbek. 

Problémom sú, ako obvykle, peniaze. Samosprávy ich nemajú a štát sa v čase mieru o úkryty nezaujímal. Napríklad v Rožňave ostali bez funkčnej filtrácie vzduchu. „Je povinnosťou štátu zabezpečiť a financovať civilnú ochranu,“ tvrdí Michal Drengubiak, zástupca primátora Rožňavy.

Prečítajte si tiež:

Na pomoc by čakali aj mesiace

Podobne nelichotivá situácia je aj v našich skladoch civilnej ochrany. Zastarané nosidlá a stany, nefunkčné dozimetre, plynové masky po životnosti a mnoho ďalšieho. To všetko sme našli v jednom zo skladov, v ktorých sme sa boli pozrieť. 

„Ak nastane mimoriadna situácia, celý systém včasného reagovania je nedostatočný a chaotický. Ak by sme nemali obce a mestá, v mnohých prípadoch by sa občania nedostali pomoci po dňoch, ale po týždňoch alebo mesiacoch,“ vyhlásil Ľubomír Andrassy, šéf Najvyššieho kontrolného úradu SR.

Závery štátnej kontroly by sa teda dali zhrnúť slovom chaos. Chýba dostatočná koordinácia, neprebiehajú kontroly a nefunguje systém krízového riadenia.

Súčasný minister vnútra za to viní predchodcu Mikulca, ten zase vlády Smeru. Obaja sa však zhodujú, že problém treba riešiť.

„Nie sme vôbec pripravení na to, aby sme vedeli včas a efektívne reagovať, ak vznikne mimoriadna situácia,“ uzavrel šéf NKÚ.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.