Tisíce nových miest pre škôlkarov. Mestá a obce chcú predsa len stavať ďalšie triedy pre najmenších

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Deväťtisíc nových miest v škôlkach predsa len bude. Ešte vo februári to vyzeralo, že samosprávy ich toľko nepotrebujú a minister Tomáš Drucker riešil, na čo by sa milióny z Plánu obnovy mohli použiť.

Dnes je všetko inak. Desiatky miest a obcí nakoniec chcú stavať ďalšie triedy pre škôlkarov.

„Milióny neminieme“ už neplatí. Dnes to vyzerá, že peniaze budú ešte chýbať. Pred dvoma mesiacmi bolo žiadostí na škôlky len za polovicu z plánovaných 82 miliónov.

„My sme presvedčení, že nie je o to záujem, pretože tie kapacity tu sú. Iniciovali sme požiadavku na revíziu v tejto oblasti, aby sme slepo nebudovali tieto kapacity, ktoré budú prázdne,“ hovoril vo februári minister školstva Tomáš Drucker.

Prečítajte si tiež:

Úrad vlády sa na kapacity opýtal samospráv.

Prieskum ukázal záujem približne 170 obcí a miest o podanie žiadostí do výzvy na budovanie miest v materských školách. Ako pripomína ZMOS, záujem je podľa neho oveľa vyšší než je čiastka v pláne obnovy.

Ministerstvo školstva posudzuje 157 žiadostí a čaká ďalšie. Za chaos v číslach môže podľa samospráv komunikačný šum. Rezort odkazuje na mestá a obce – iba oni vedia koľko tried potrebujú.

„Ministerstvo vie ponúkať zdroje a vytvárať podmienky pre obce, ale nevie priamo ovplyvniť rozhodnutie samospráv o zapojení sa,“ uvádza rezort.

Prečítajte si tiež:

Zápisy v máji

O peniaze majú záujem napríklad v Nitre, chystajú tri škôlkové projekty.

„My sme s tou kapacitou momentálne dobre, problémom ale je, že nám sa hlásia do Nitry aj deti z okolitých obcí a satelitov, prehlásia si trvalý pobyt a toto je niečo, čo nevieme odhadnúť,“ povedal hovorca mesta Nitra Tomáš Holúbek.

Zápisy do škôlok budú v máji, zobrať musia všetky päťročné a štvorročné deti. O rok budú mať nárok na miesto aj trojročné. V bratislavskom Ružinove sú v procese dve nové škôlky a jedna nadstavba. Aby mohli prijať aj deti bez trvalého pobytu.

„Ide zhruba o dvesto miest, ktoré by mali pokryť potreby Ružinovčanov a vytvoriť nám podmienky, aby sme mohli brať aj deti ľudí, ktorí sem chodia do práce,“ vysvetlil starosta Ružinova Martin Chren.

„Naše doterajšie skúsenosti hovoria, že obce, ktoré sa prihlásia do výzvy v nasledujúcich mesiacoch by mali mať dostatok času na úspešnú kolaudáciu,“ znie stanovisko ministerstva.

Stihnúť to musia do apríla 2026. Ďalších päť rokov nesmú zrušiť ani jedno miesto, čo niekde môže byť problém, keďže klesá počet detí.

V Ružinove a v Nitre sa neobávajú – rodičia dochádzajú za prácou a mnohí chcú mať pri sebe aj deti.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.