Luxusné autá, čln aj šperky. To všetko zaistili policajti počas vyšetrovaní rôznych prípadov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Motorové vozidlá, čln, šperky, obrazy, financie, ale aj virtuálne meny zaistil a prevzal do správy od začiatku svojho pôsobenia do februára 2024 Úrad pre správu zaisteného majetku.

Informovalo o tom Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR, ktoré je zriaďovateľom úradu.

„Plníme významnú úlohu pri odoberaní majetku organizovaným zločineckým skupinám, ktoré týmto spôsobom prichádzajú o majetok nadobudnutý trestnou činnosťou. Z tohto dôvodu prichádzajú o majetkové a finančné zdroje na páchanie ďalšej trestnej činnosti,“ povedal k činnosti úradu jeho riaditeľ Ján Kmeť.

Do správy prevzal úrad doteraz 82 osobných i 11 nákladných motorových vozidiel a dve poľnohospodárske vozidlá.

Z ďalších hnuteľných vecí to bol aj čln, dva skútre či tri motocykle. Medzi cennosťami zaistil 37 hodiniek, deväť šperkov i 27 obrazov a tri virtuálne meny.

Prečítajte si tiež:

Zaistenie majetku, vecí alebo iných majetkových hodnôt môže trvať po nevyhnutný čas, v úhrne najviac päť rokov. Táto lehota sa môže v prípadoch, ak by zrušením zaistenia hrozilo, že bude zmarené alebo podstatne sťažené dosiahnutie účelu trestného konania, rozhodnutím súdu predĺžiť.

„Z praxe vyplýva rôzna doba zaistenia majetku, od jedného mesiaca až po 2,5 roka,“ dodala hovorkyňa MS Lucia Hurajtová.

Po ukončení správy zaisteného majetku je majetok odovzdaný podľa rozhodnutia súdu, spravidla okresnému úradu v sídle kraja, správcovi konkurznej podstaty, alebo je vrátený dotknutej osobe.

Správu zaisteného majetku stanovil zákon z roku 2020, ktorý upravuje výkon rozhodnutí o zaistení majetku vydaných v prípade trestných konaní, pri správe daní, preukazovaní pôvodu majetku či pri vykonávaní

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.