SNS navrhne za člena súdnej rady Štefana Harabina

Štefan Harabin na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku
Štefan Harabin na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Strana SNS za člena Súdnej rady SR navrhuje Štefana Harabina, prezradil jeden z poslancov.

Slovenská národná strana podľa poslanca Rudolfa Huliaka za člena súdnej rady navrhuje Štefana Harabina. Poslanec to uviedol na sociálnej sieti.

Neúspešný kandidát na prezidenta a niekdajší minister spravodlivosti Harabin už skôr vyhlásil, že by sa ochotne stal aj predsedom súdnej rady, ak by mu to ponúkli.

Opozičné KDH, Progresívne Slovensko (PS) a SaS v súvislosti s touto nomináciou poukazujú na pôsobenie Harabina v súdnictve v minulosti.

Prečítajte si tiež:

Harabin v minulosti súdnu radu viedol. Od jej vzniku v roku 2001 do roku 2003.

Huliak o tejto nominácii hovorí v čase, keď ešte poslanci neodvolali zo súdnej rady súčasných nominantov, a teda Jána Mazáka a Andreja Majerníka. Už dlhšie tento krok však avizujú.  

Opozícia je proti

Podpredseda KDH Viliam Karas to považuje za zlý vtip.

„Škody, ktoré Harabin v celej justícii spravil, rátame dodnes. Návrat do týchto čias je neprípustný," skonštatoval.

Návrh Harabina na post člena Súdnej rady je podľa SaS dôkazom kšeftovania koalície a ďalší krok k deštrukcii právneho štátu. Jeho nominácia by bola podľa predsedu SaS Branislava Gröhlinga v právnom štáte neakceptovateľná.

„Majme v živej pamäti, čoho všetkého bol Štefan Harabin schopný ako minister spravodlivosti, predseda Súdnej rady SR či predseda Najvyššieho súdu (NS) SR, keď povýšil vždy svoje záujmy nad zákon. Ukážkovým príkladom je nevpustenie kontroly na NS SR, za čo bol aj disciplinárne potrestaný," doplnila poslankyňa Mária Kolíková (SaS).

Úvahy o nominácii Harabina do Súdnej rady dokazujú, že vládna koalícia úplne stratila mieru, povedala poslankyňa Zuzana Števulová (PS).

„Harabinizácia justície je dnes už synonymom pre najtemnejšie obdobie, ktoré sme v moderných dejinách Slovenska v justícii zažili. Tieto časy sa už nikdy nesmú vrátiť," podotkla.

Števulová zároveň dodala, že koalícia by mala prestať hazardovať s dôverou ľudí v súdnictvo a spravodlivosť.

Súdna rada SR je ústavný orgán tvorený 18 členmi vrátane predsedu a podpredsedu. Jedného člena volia sudcovia NS SR a Najvyššieho správneho súdu SR. Osem členov z radov sudcov volia sudcovia ostatných súdov. Po troch členov dodávajú Národná rada SR, prezident a vláda.

Pozrite si aj reportáž z konca marca o procese so Štefanom Harabinom pre jeho status o vojne na Ukrajine:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.