Ochladenie komplikuje práce na poliach. Zajtra to môže byť ešte horšie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Chladné až mrazivé ráno, na severe aj so snežením, nepotešilo najmä poľnohospodárov. Pod vrstvou snehu sa ocitli aj hniezda vtákov so znáškami vajec. Ochranári vyzývajú, aby sme opäť naplnili kŕmidlá. Meteorológovia vystríhajú, že v utorok (23. 4.) to môže byť ešte horšie.

Sneh padajúci na rozkvitnutú repku olejnú a k tomu štebot vtákov. Neobvyklé aj pre Liptov, no mrazivo bolo všade.

„Teplota na väčšine územia bola v intervale od nuly do piatich stupňov, ale boli lokality, najmä teda na severe, kde bola teplota slabo pod bodom mrazu,“ povedal Marcel Macko, meteorológ SHMÚ. 

Prečítajte si tiež:

Odstavilo práce na poliach

Chladné počasie s dažďom, na severe aj so snehom, odstavilo aj traktory a práce na poliach.

„Už nám počasie trošičku začína brzdiť termíny na sejbu kukurice a ďalších posledných plodín, ktoré chceme ešte zasiať,“ uviedol Miroslav Štefček, predseda PD Ludrová.

Chlad spôsobil útlm rastu ozimín, napríklad repky. Na severe ostávajú zatiaľ bez škôd. Juh môže mať problémy s rozvojom hubových ochorení a mráz môže poškodiť aj už odkvitnuté ovocné stromy.

„Pri marhuliach, ak by prišli mínusové teploty 0,6 až 0,8 stupňa, čiže iba také jemné popálenie, môžu plody opadnúť,“ hovorí Jakub Mankovecký z Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre. 

Práve toto hrozí už v utorok. Podľa výstrah meteorológov aj v južných okresoch stredného a východného Slovenska.

„Nočná teplota aj do zajtrajšieho rána môže byť v niektorých lokalitách pod bodom mrazu aj chladnejšie, najmä v horských dolinách, tam až do mínus štyroch stupňov,“ dodal Macko. 

Bociany pod snehom

Obrazy, ako sa bociany v pondelok (22. 4.) ráno na Liptove vyhrabávajú spod snehu, pôsobia znepokojujúco, no nie je to katastrofa.

„Táto situácia sa opakuje takmer každý rok. Aj predminulý rok sa stalo, že bocianica bola takmer úplne zasypaná pod snehom, hoci mala znášku, no a napokon sa to skončilo dobre, bociančatá sa vyliahli,“ hovorí Ivan Daráni z portálu kukaj.sk, ktorý poskytuje živé prenosy z hniezd vtákov. 

A menším operencom pomôžeme tak, že znova naplníme kŕmidlá. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.