Zombie droga fentanyl desí Európu. Zvýšený počet predávkovania zaznamenali aj v ČR, šíri sa už aj u nás

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Zombie droga fentanyl desí Európu. Je 50-krát silnejšia ako heroín a v Amerike vlani zabila 75-tisíc ľudí. Zvýšený počet predávkovania už zaznamenali aj naši českí susedia. Obchodovanie s fentanylom na čiernom trhu sleduje slovenská polícia už niekoľko rokov.

Droga, ktorej sa desia aj narkomani. Takto opisuje látku fentanyl odborníčka, ktorá pracuje s ľuďmi dlhodobo závislými od heroínu.

Zdroje heroínu vo svete vysychajú. Afganistan ničí makové polia potrebné na jeho výrobu. Díleri siahajú po jednoduchšej, no smrteľnejšej alternatíve. Fentanyl začínajú primiešavať aj do iných drog.

„Môže to byť v extázovej tabletke alebo v kokaíne, ktorý možno užívajú ľudia, ktorí pracujú v korporáte a idú na festival,“ uviedli zo združenia OZ Odyseus. 

Fentanyl je nebezpečný a vysoko toxický už pri nízkych koncentráciách. „Veľmi ľahko dôjde k smrteľnému predávkovaniu. Ten človek nevie, čo získal, a to po požití môže viesť k veľmi rýchlej smrti,“ uviedol riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica. 

Prečítajte si tiež:

Použitie vo forme lieku 

Fentanyl sa používa aj ako liek vo forme náplastí pre pacientov so silnými bolesťami, tu je však v nižších koncentráciách.

Prvýkrát zaistila naša polícia fentanyl u dílerov v roku 2010, aj to iba v malých dávkach. O rok nato už zatkli poriadneho dílera. „V roku 2011 bol zadržaný páchateľ, ktorý sa zaoberal výrobou 4,4 kilogramu fentanylu, jeho riedením a distribúciou,“ uviedol hovorca Prezídia Policajného zboru Roman Hájek. 

V centre na liečbu závislostí zatiaľ zaznamenali iba pacientov, ktorí sa predávkovali práve z náplastí. Ak by sa však droga začala u nás vyrábať v nelegálnych laboratóriách, počet závislostí by mohol poriadne narásť a na ulici by sme podľa odborníka videli „zombie ľudí“, ako to je v Spojených štátoch.

Ročne sa na Slovensku liečia tisíce drogovo závislých osôb. Čísla by mali byť za rok 2023 vyššie ako rok predtým: 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.