Chcú im uľahčiť štart do života. Mladým ľuďom z detských domovov bude štát preplácať vodičské preukazy

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Chcú im o niečo uľahčiť štart do života. Mladým ľuďom z detských domovov bude štát preplácať vodičské preukazy, aby sa jednoduchšie dostali k zamestnaniu. Kurzy totiž často stoja aj vyše tisíc eur a centrá na to peniaze nemajú.

Detské domovy ročne opúšťajú stovky mladých, ktorí za sebou nemajú podporu rodičov. Aj preto sa na vlastné nohy stavajú ťažšie ako ich rovesníci, či už s bývaním alebo hľadaním si prvej práce. Nikola z detského centra v Malackách napokon zostala tam, kde vyrastala. Ako vychovávateľka sa teraz stará o iné deti, ktoré prišli o rodinu.

„Za kým ísť, kam ísť, je to ťažké, keď nemáte niekoho. Ja som vyštudovala pedagogickú školu,“ hovorí Nikola Balážová. 

„Rozumie našim deťom. Nehľadajú sa nám ľahko zamestnanci, ktorí by deťom vedeli byť oporou,“ uviedla Zdenka Klasová, riaditeľka detského centra v Malackách. 

Ako sú na tom iní odchovanci domovov, rezort práce nevie. Takéto štatistiky nezamestnanosti si nevedie.

Prečítajte si tiež:

Domovy vodičáky nevedia zaplatiť

No prekážkou vraj vedia byť aj iné veci, ako napríklad vodičský preukaz, ktorý mnoho zamestnávateľov vyžaduje. Centrá pre deti takúto položku v rozpočte nemajú.

„Roky riešime tento problém. Napríklad cez sponzorské dary, ktoré sa však nie vždy podarilo zohnať,“ povedal Zdenko Michalides, predseda Fóra riaditeľov a zamestnancov detských domovov.

Rezort práce chce po novom vodičáky preplácať zo štátneho rozpočtu. Domovy budú môcť príspevok žiadať už pre 17-ročných, ale aj mladých pod 20, ktorí ešte neopustili ich brány. „Je to na všetky preukazy okrem A, čiže skupiny B, C. Uhradíme 100 percent nákladov, plus príspevok na iné výdavky,“ hovorí Branislav Ondruš, štátny tajomník ministerstva práce.

Zo štátneho rozpočtu na to má ísť pol milióna eur. Centrá už môžu o peniaze žiadať a kurzy treba absolvovať do konca roka. „Predpokladáme, že to preplatíme asi 600 mladým,“ dodal Ondruš. 

Centrá to vítajú, no za ešte väčší problém pre mladých dospelých považujú prechod do vlastného bývania. To si musia nájsť najneskôr po 27. roku, ak neštudujú ešte skôr.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.