Banalita alebo vážny problém? Čaj znižuje účinky niektorých liečiv, v nemocniciach ním pacienti bežne zapíjajú lieky

Pacientka zapíja lieky.
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock.com/LightField Studios

Odborník varuje, že čaj znižuje u niektorých liečiv účinok a u iných zasa môže posilňovať nežiadúce účinky. Ide konkrétne o lieky na vysoký krvný tlak či na trombózy. Niektoré slovenské nemocnice hovoria, že pacienti si sami pýtajú čaj namiesto vody, no snažia sa ich edukovať.

Pacienti v českých nemocniciach zapíjajú lieky čajom a znižuje to ich účinok. Potvrdzujú to odborníci a problémom bol aj konkrétny prípad. Lekári sa čudovali, prečo pacientke nezaberá liek na odvodnenie, ktorý poctivo užívala. Napriek tomu mala nohy stále opuchnuté a trpela dýchavičnosťou.

Lekári si nevedeli dať rady. Pozrel sa na ňu klinický farmaceut, ktorý prišiel na pomerne banálny, no kľúčový problém - pacientka lieky zapíjala čajom a ten znižoval jeho účinok. 

Denník Lidovky.cz uvádza, že väčšina nemocníc ponúka hospitalizovaným čaj. Znižovanie účinkov liekov nielenže predlžuje pacientom ochorenie, ale nemocnice stojí peniaze. 

Zisťovali sme, či slovenské nemocnice o tomto probléme vedia a ktoré konkrétne lieky treba zapíjať výlučne vodou. 

Prečítajte si tiež:

Seniorom podajú čaj, aby sa cítili psychicky lepšie

Vo fakultnej nemocnici v Prešove dostávajú pacienti aj čaj. Hovorkyňa Martina Pavliková to vysvetľuje tým, že sa seniorom snažia vytvoriť v nemocnici čo najpríjemnejšie prostredie.

„Nevyhnutnou súčasťou ošetrovateľskej starostlivosti je aj vytvorenie príjemných podmienok počas pobytu pacienta v nemocnici, a to takých, aby sme predišli vzniku depresívneho stavu z odlúčenia od najbližších. Vysoko profesionálnym je v tejto chvíli prihliadať aj na požiadavky pacienta. Ak senior povie, že on preferuje jedine čaj a nič iné, tak, samozrejme, mu ten čajík podáte,“ vysvetľuje Pavliková.

Dodáva však, že personál si uvedomuje, že lieky je lepšie užívať s vodou a pacientom ju podáva prioritne. Niekedy musia pacientov edukovať a vysvetliť im, že lieky treba zapiť vodou.

V Univerzitnej nemocnici Bratislava dávajú podľa hovorkyne zásadne k liekom vodu. „Rovnako sú pacienti upozorňovaní, že k zapitiu liekov je lepšia voda, nie čaj,“ dodáva hovorkyňa UNB Eva Kliská.

Hugo, ktorý pracuje v nemocnici už desať rokov, hovorí, že každé ráno nesú pacientom sladké alebo horké čaje. Vodu im nosia rodinní príslušníci. 

O svoje skúsenosti sa podelili ľudia prostredníctvom sociálnej siete. Desiatky čitateľov potvrdili, že lieky zapíjali čajom. Ak vodou, tak väčšinou tou, ktorú si doniesli sami.

Objavil sa aj komentár, že personál nedáva k liekom žiaden nápoj a pacient ich má zapiť tým, čo má pri posteli.

Prečítajte si tiež:

Lieky na tlak, cholesterol aj depresiu

Prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ vysvetľuje, že potrava a jej zložky môžu významne ovplyvňovať farmakokinetické vlastnosti liečiv a v mnohých prípadoch môžu viesť k výskytu nežiadúcich účinkov alebo k zníženiu až strate účinku. 

Rozdiely sú dokonca aj v jednotlivých druhoch čajov.

„Zložky obsiahnuté v zelenom čaji spôsobujú zníženie činnosti niektorých pečeňových enzýmov a transportérov (štruktúry zabezpečujúce prenos liečiva napr. z čreva do krvi, z krvi do obličiek a pod.). Týmto spôsobom napríklad zvyšuje hladiny liekov na zníženie hladiny cholesterolu, čím môže zvýšiť výskyt ich nežiadúcich účinkov. Čierny čaj má tieto účinky v nižšej miere,“ hovorí Sukeľ.

Ešte silnejšie účinky má čaj rooibos. Znižuje účinky liekov na vysoký krvný tlak, cholesterol či psychiatrických liekov.

Konkrétne ide o amlodipín, nitrendipín, felofipín – lieky na zníženie tlaku krvi, benzodiazepíny – sedatíva, simvastatín, atorvastatín – lieky na zníženie cholesterolu, dexametazon, metylprednizololon – kortikoidy, mnohé protinádorové lieky, finasterid, tamsulosin – lieky na zníženie hyperplázie prostaty.

Rumančekový čaj zasa neodporúča kombinovať s antidepresívami a antipsychotikami, ale tiež sa mu treba vyhnúť pri užívaní paracetamolu a warfarinu. 

Čaj podľa Sukeľa predlžuje účinok týchto látok a tým aj ich nežiadúce účinky. „Pri clopidogrele môže viesť k zníženiu jeho účinnosti, keďže clopidogrel sa musí pre svoj účinok metabolizovať,“ radí farmaceut. Ide o látku proti tvorbe krvných zrazenín.

Niektoré ovocné čaje zasa ovplyvňujú hladinu pH potrebnú na vstrebávanie liečiv.

„Vo všeobecnosti pri krátkodobom požití čaju by efekt na metabolizmus a účinok liečiv nemal byť dramatický. Treba však vziať do úvahy aj to, že každý pacient môže mať vo vzťahu k enzýmom rozličné charakteristiky, niekomu metabolizuje rýchlejšie, inému pomalšie. To vopred nevieme a pri týchto prípadoch môžu byť účinky čajov rozličné,“ konštatuje odborník. 

Preto pripomína, že platí základná zásada, a to zapíjať každý liek vodou. 

Nemocnice zbytočne míňajú milióny eur

Oslovili sme aj rezort zdravotníctva, či sa touto otázkou zaoberá a či pre nemocnice existuje manuál alebo odporúčanie, ako podávať pacientom lieky. 

Na naše otázky ministerstvo neodpovedalo.

Že by mohlo ísť o skutočne väčší problém, ako sa na prvý pohľad zdá, potvrdzuje spomínaný prieskum v Česku. Z ich zistení vyplynulo, že čaj je jedna z alternatív na zapíjanie liekov až v 97 percentách nemocníc. Nie všetky však edukujú pacientov.

Ďalším problémom je, že práve na účinky liekov by mali dohliadať klinickí farmaceuti. Podľa zverejnených informácií na stránke Slovenskej farmaceutickej spoločnosti sú títo odborníci len v šestnástich slovenských nemocniciach. To je zhruba iba pätina zo všetkých nemocníc na Slovensku. 

Českí odborníci tiež dodávajú, že ak sa užívajú lieky nesprávne, liečba je neefektívna. Nemocnice to môže podľa ich výpočtov stáť aj miliardu českých korún, teda zhruba 40 miliónov eur.

Na východe Slovenska vyrastie nová nemocnica. Vláda dala „zelenú“ na ambiciózny projekt v Prešove. Pozrite si reportáž:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.