Hoci sa k činu priznal páchateľ, neprávom si odsedeli dva roky. Až po 20 rokoch ich súdy oslobodili

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Odsedeli si dva roky a dva mesiace vo väzení. Napriek tomu, že k skutku sa dlhé roky priznával iný páchateľ, trvalo až 20 rokov, kým ich súdy spod obžaloby definitívne oslobodili. Teraz si chcú nárokovať odškodnenie za dve desaťročia stresov a odsudzovania.

Stalo sa to ešte v roku 2003. Dvaja maskovaní muži v Belej nad Cirochou vnikli do rodinného domu, kde našli staršiu pani.

Jeden z nich jej mal priložiť nôž ku krku, aby im dala peniaze. Poškodená im dobrovoľne vydala asi 1200 slovenských korún a potom odišli.

Nelúpili však dnes už nespravodlivo stíhaní Pavol Škutka a Matúš Dudič, ale niekto iný. Po 20 rokoch ich súdy zbavili obvinenia.

Presne toľko si títo dvaja nevedia prísť na meno. „Zobrali Dudiča, asi na neho pritlačili a priznal sa asi aj k tomu, čo nespáchal. Zo všetkého obvinil mňa,“ hovorí Škutka.

„To, ako som vypovedal, som spravil len preto, že som sa bál. Na toto všetko ma navádzali ľudia z kriminálky, aby som všetko hádzal na neho, že jeho si zoberú a ja pôjdem domov,“ uviedol Dudič.

Prečítajte si tiež:

Zmenil výpoveď

Tvrdí, že sa mu policajti vyhrážali aj ho bili. Dnes je už celá vec premlčaná, no to, že usvedčil bývalého kamaráta, aj sa sám priznal k tomu, čo nespáchal, mu nepomohlo.

Policajti sľub nedodržali. Za lúpež a obmedzovanie domovej slobody dostali obaja päť a päť a pol roka nepodmienečne.

Pán Dudič zmenil svoju výpoveď hneď vo väzení, keď sa vraj prestal báť o svoj život. Odvtedy tvrdí, že nič nespáchali a k priznaniu ho donútili. Už od začiatku nesedelo viacero dôkazov.

„Čo sa týka zabezpečovania dôkazov, nesúhlasil ani lovecký nôž, pretože poškodená uviedla, že bola prepadnutá loveckým nožom a pracovníci kriminálky vtedajší dôkazový materiál zabezpečili tým spôsobom, že navštívili L. a zobrali nôž na rezanie kvetín s gumenou rúčkou,“ znie v rozsudku Krajského súdu v Prešove.

Prečítajte si tiež:

Zvrat ako v sci-fi

Po dvoch rokoch vo väzení sa stalo niečo, čo pripomína skôr filmový scenár. Pána Škutku niekto spoznal na väzenskom dvore a začal mu písať anonymné listy s tým, že on pozná pravých páchateľov, lebo sa tým chválili v miestnej krčme.

Na základe listov prokuratúra podala návrh na obnovu konania. Prebiehali výsluchy, v rámci ktorých sa objavil aj údajný páchateľ.

Ten sa od svojej prvotnej výpovede v roku 2005 ku skutku priznával, do najmenších detailov opísal, ako celá lúpež aj porušovanie domovej slobody mali prebiehať.

Dokonca sám od seba doniesol na prvé pojednávanie lovecký nôž, ktorý mal pri lúpeži mať. Ani tieto nové dôkazy a priznanie páchateľa nezavážili.

Prečítajte si tiež:

Nečakane ich vyhodili

Škutka a Dudič zostali vo väzení. Nakoniec ich z ničoho nič z väzenia prepustili, no stále figurovali ako obžalovaní.

„Po mesiaci nás doslova vyhodili. Po prepustení z výkonu trestu som robil len roboty, ktoré by nerobil nikto. Žijem z výplaty do výplaty,“ priznáva Škutka.

Spolu s Dudičom chodili po súdoch ešte ďalšie roky, až v roku 2023 potvrdil prešovský krajský súd ich oslobodenie. Nebolo dokázané, že čin spáchali.

Obaja páni si teraz chcú uplatniť nárok na náhradu škody. „Budeme žalovať štát, v zastúpení ministerstvo spravodlivosti, za 26 mesiacov vo väzbe, náhradu ušlej mzdy aj nemajetkovú ujmu,“ uviedla advokátka Valéria Brečková.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.