Novozvolený prezident má za sebou prvú protokolárnu povinnosť. Vyhotovili mu oficiálny portrét

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Novozvolený prezident má za sebou prvú protokolárnu povinnosť. Zo zoznamu si môže vyškrtnúť pózovanie.

Fotograf tlačovej agentúry mu v utorok (23. 4.) vyhotovil oficiálny prezidentský portrét. Peter Pellegrini zvolil tmavomodrý oblek a modrú kravatu.

Fotilo sa v štúdiu agentúry TASR. „Nepatrím medzi cvičených politikov. Ja som ani neabsolvoval nejaké mediálne tréningy, ani ako mám gestikulovať, alebo ako sa mám usmievať. Ja mám rád svoj prirodzený úsmev, taký, akým sa usmievam na ľudí, keď ich stretnem. Takže nič špeciálne som si netrénoval,“ povedal po fotení Peter Pellegrini. 

Portrét prezidenta nepatrí medzi štátne symboly Slovenskej republiky. A to od zmeny zákona v roku 1996. Pre hlavu štátu dokonca nie je ani povinný. Ide o zvyklosť a tradíciu.

Žiadna doterajšia hlava štátu ju však neobišla. Autorom nového portrétu je Michal Svítok. Aj dlhoročnému profesionálnemu fotografovi sa teraz mierne spotili dlane.

Prečítajte si tiež:

Vyskúšali niečo nové

„Okrem tých klasických, tradičných portrétov na bielom sme si povedali, že vyskúšame niečo iné, nové. Vymysleli sme si pozadie s vlajkou a s časťou takej knižnice, ktorú máme u nás v agentúre,“ povedal fotograf Michal Svítok, ktorý je autorom portrétu. Dodal, že prezidentský portrét fotil po prvý raz v živote a cítil veľkú dávku zodpovednosti, keďže „je to vec, ktorú vidí veľmi veľa ľudí“.

Portrét bude napríklad visieť aj v známej prešovskej pivárni. Na stene majú všetky hlavy štátu, od Františka Jozefa prvého cez Masaryka, Beneša, Kováča až po Zuzanu Čaputovú.

Krčmu navštívil kedysi ešte počas kampane Rudolf Schuster. Na pivo pozývajú, samozrejme, aj Petra Pellegriniho.

Fotografia Petra Pellegriniho zostáva visieť vedľa predsedov Národnej rady SR. Nový portrét pribudne až o niekoľko mesiacov. Koalícia totiž avizuje, že na ďalšom predsedovi sa dohodnú až po eurovoľbách.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.