Amnesty vo výročnej správe kritizuje Slovensko za Rómov, LGBT aj postoj k znásilneniam

Amnesty vo výročnej správe kritizuje Slovensko za Rómov, LGBT aj postoj k znásilneniam
Amnesty International. Zdroj: shutterstock.com/JPstock

Celosvetovo AI varuje, že svetový poriadok je vážne ohrozený konfliktmi na viacerých frontoch a neregulovaným vzostupom umelej inteligencie.

Medzinárodná ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) vo svojej výročnej správe za rok 2023 upozorňuje na diskrimináciu Rómov na Slovensku a prípady policajnej brutality voči nim.

Kritizuje slovenskú legislatívu, že nepovoľuje interrupčnú tabletku, a tiež to, že v SR nie sú uzákonené zväzky osôb rovnakého pohlavia a transrodoví ľudia nemajú prístup k rodovo afirmatívnej starostlivosti. Informuje TASR.

AI poukazuje na žalobu Európskej komisie voči SR za údajnú segregáciu rómskych detí a ich pričasté umiestňovanie do špeciálnych škôl. Podľa AI sa hromadia prípady policajnej brutality voči Rómom, pričom vyvodenie zodpovednosti za mučenie alebo iné zlé zaobchádzanie je zriedkavé.

Odvoláva sa aj na Atlas rómskych komunít, podľa ktorého narastá počet rómskych domácností žijúcich v segregovaných oblastiach bez riadneho prístupu k vode, sanitácii a elektrine. „Slovensko ani v uplynulom roku neprijalo žiadne účinné opatrenia na zlepšenie životných podmienok Rómov,“ upozorňuje AI.

Organizácia pripomína, že SR neratifikovala tzv. Istanbulský dohovor a že právna definícia znásilnenia na Slovensku stále nie je založená na absencii súhlasu.

Globálny systém je na pokraji kolapsu

Celosvetovo AI varuje, že svetový poriadok je vážne ohrozený konfliktmi na viacerých frontoch a neregulovaným vzostupom umelej inteligencie.

„Všetko, čoho sme za uplynulých 12 mesiacov svedkami, naznačuje, že globálny systém je na pokraji kolapsu,“ uviedla generálna tajomníčka organizácie Agnes Callamardová po tom, čo Amnesty zverejnila svoju výročnú správu o stave ľudských práv vo svete za rok 2023.

AI kritizuje Spojené štáty, že bránili medzinárodnému vyšetrovaniu podozrení z porušovania ľudských práv izraelskou armádou v Pásme Gazy.

Organizácia pripúšťa, že palestínske radikálne hnutie Hamas sa dopustilo "strašných zločinov" voči izraelským komunitám hraničiacim s Gazou, Izrael však podľa nej odpovedal uplatňovaním kolektívneho trestu.

Prečítajte si tiež:

„Je to kampaň úmyselného, nerozlišujúceho bombardovania civilistov a civilnej infraštruktúry, odopierania humanitárnej pomoci a vyvolania hladomoru,“ napísala Callamardová v úvode správy.

Ďalší aktéri vrátane Ruska a Číny podľa AI preukazujú sklony ohroziť svetový poriadok založený na pravidlách po druhej svetovej vojne. Správa dokumentuje porušovanie ľudských práv ruskými vojakmi počas invázie na Ukrajinu, pričom najviac podľa nej trpia civilisti, obzvlášť deti a starší ľudia.

Ruská agresia na Ukrajine okrem toho spôsobila vážne znečistenie ovzdušia, vody a pôdy a nespracovateľné množstvo nebezpečného odpadu, podotýka AI.

Dôvodom na znepokojenie je podľa organizácie aj vzostup umelej inteligencie, ktorá podľa nej podporuje rasizmus aj šírenie dezinformácií. Amnesty obvinila veľké technologické spoločnosti, že ignorujú alebo zľahčujú tieto hrozby, a to aj v oblastiach ozbrojených konfliktov.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívnu reportáž o údajnom vykoristovaní slovenských opatrovateliek v Rakúsku, na ktoré upozornila Amnesty International.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme ľudské práva

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.