Američania Nordhaus a Romer získali Nobelovu cenu za ekonómiu

Nobelovu cenu za ekonómiu získali William Nordhaus a Paul Romer.
Zdroj: Henrik Montgomery/TT via AP

Oznámila to švédska Kráľovská akadémia vied, ktorá cenu udeľuje

Američania William Nordhaus a Paul Romer získali cenu Nobelovho hospodárstva za rok 2018 za prácu o  integrácii zmeny klímy a technologických inovácií do ekonomických analýz. Oznámila to v pondelok švédska Kráľovská akadémia vied, ktorá cenu udeľuje.


Nordhaus z univerzity Yale, bol prvým, kto vytvoril kvantitatívny model, ktorý opísal interakciu medzi hospodárstvom a klímou, uviedla akadémia.

Romer zo Stern School of Business na univerzite v New Yorku ukázal, ako hospodárske sily riadia ochotu firiem produkovať nové myšlienky a inovácie, položiť základy pre nový model rozvoja, známy ako teória endogénneho rastu.

"Ich zistenia výrazne rozšírili rozsah ekonomických analýz vytvorením modelov, ktoré vysvetľujú, ako trhová ekonomika interaguje s prírodou a vedomosťami," uviedla vo vyhlásení akadémia.

Zdroj: Facebook/Nobel Prize

Akadémia tiež citovala Williama Nordhausa, podľa ktorého "najúčinnejším prostriedkom na riešenie problémov spôsobených skleníkovými plynmi je systém celosvetových daní z uhlíka".

"Je plne možné, aby ľudia produkovali menej uhlíka, sú tu nejaké zmeny, ale keď raz začneme a budeme sa snažiť znížiť emisie uhlíka, budeme prekvapení, že to nebolo také ťažké, ako sme očakávali," povedal v telefonickom rozhovore novinárom v Kráľovskej akadémii vied.

Nobelova cena za ekonómiu vo výške 9 miliónov švédskych korún (861.755,30 eura) nepatrí k pôvodným piatim cenám, ktoré založil švédsky priemyselník Alfred Nobel v roku 1895. Udeľuje sa len od roku 1968.

"Tohtoroční laureáti neposkytujú presvedčivé odpovede, ale ich zistenia nás priblížili k otázke, ako môžeme dosiahnuť udržateľný globálny hospodársky rast," povedala akadémia.

ŠTOKHOLM/zg, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ekonomika

Dôležité udalosti