Problém s medveďmi neutícha. Podľa profesora by sme sa však len mali držať manuálu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Otázka riešenia problémov s našou najväčšou šelmou rezonuje v spoločnosti každý deň. Od polovice marca tohto roku u nás medvede útočili 18-krát a zranili jedenásť ľudí. V pohotovosti sú zásahové tímy, ale aj poslanci parlamentu, ktorí plánujú meniť zákon o ochrane prírody a civilnej ochrane.

Medvedia otázka sa rieši roky. Koľko ich je, kto za to môže a čo s tým? Podľa profesora Juraja Cibereja z Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach sme všetky potrebné noty na správny manažment tejto šelmy mali v rukách už dávno.

„Keď zoberieme manuál Európskej únie, čo sa týka ochrany veľkých šeliem, tam je jednoznačne napísané, že každá krajina si má určiť ich trvale udržateľný limit. Doteraz sme to neurobili,“ povedal.

Prečítajte si tiež:

Dostalo sa to do parlamentu

Osud týchto šeliem sa dostal až do parlamentu. Poslanci menia kvôli medveďom zákony. Manažment nášho najväčšieho predátora bude spadať do rovnakej kategórie ako povodne, rozsiahle požiare, snehové kalamity, veterné smršte či dokonca teroristický útok.

Profesor Ciberej vraví, že by sme sa jednoducho mali držať manuálu, ktorý vypracovali odborníci a vydala ho Štátna ochrana prírody SR ešte v roku 2015.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.