Sídlisko v Ružomberku okupujú jelenice. Veľké problémy s nimi majú aj poľnohospodári

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Už sú tam ako doma. Skoro desať jeleníc okupuje sídlisko v Ružomberku. Piť chodia z jazierka v parku, vyžerú aj vtáčie kŕmidlá. S raticovou zverou majú veľké problémy aj poľnohospodári.

Viaceré časti Ružomberka vrátane sídliska Kľačno sú veľmi blízko lesa. No za to, že sem zver chodí, čiastočne môžu aj samotní obyvatelia. „Keď zídu do parku, tak ich kŕmia. Aj z balkóna hádžu jablká,“ tvrdí jedna z obyvateliek sídliska.

Sú to veľké divé zvieratá a môžu byť nebezpečné. „Riešiť treba prvotné príčiny, ale v každom prípade aj tohto roku chystáme znovu odchyt dvoch - troch kusov na sídlisku a budeme sa ich snažiť vytláčať,“ hovorí Milan Šlávka, riaditeľ Mestských lesov Ružomberok.

Prečítajte si tiež:

Ročne spôsobujú miliónové škody

Problémy robia aj poľnohospodárom. „Tieto zvieratá nám spôsobujú aj na súčasných plodinách, oziminách, repke obrovské škody,“ uviedol Miroslav Štefček, predseda Poľnohospodárskeho družstva Ludrová. Ohradníky len na jednom poli kukurice ich vyjdú na 25-tisíc eur.

„Nie je problém stretnúť na našich poliach 150- až 200-kusové stáda,“ dodal Štefček.

Stavy vysokej a srnčej zvery rastú. Priemerné ročné škody na poliach dosahujú 15 miliónov eur. „Chceme, aby sa zvery ustálili v rámci celého Slovenska na úrovni z rokov 2008 až 2009, kedy tieto zvery nespôsobovali také dramatické škody,“ uviedla Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinovej komory.

Poľovníci hovoria, že za vysokú početnosť môžu aj spôsoby hospodárenia a široký komplex ďalších dôvodov. Niekde aj nevhodné podmienky na lov.

„Nepomáha ani zvýšený odstrel. Na Slovensku sa ročne loví viac ako 200-tisíc kusov raticovej zveri, čo je o 100-tisíc viac ako pred desiatimi rokmi. Nie je to problém, ktorý sa dá vyriešiť len tým, že sa povie, že poľovníci málo lovia, ale všetci zainteresovaní na vidieku budú musieť dať hlavy dohromady,“ vyhlásil Alojz Kaššák, hovorca Slovenskej poľovníckej komory.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.