Chovateľovi zhabali štátni inšpektori tri tigre. Nelegálne ich držal v garáži

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Štátni inšpektori zhabali chovateľovi tigre. Tri mláďatá žili v garáži bez prístupu do vonkajšiemu výbehu.

Kto tieto šelmy choval a kde presne, nie je známe. Malo to však byť pri Trenčíne. Šelmy po zásahu previezli do zoologickej záhrady v Bojniciach. Iba tá má totiž záchytné centrum.

„Sú to dve samice a jeden samec. Majú necelý rok, narodili sa v júli 2023,“ priblížila Andrea Klasová, hovorkyňa ZOO Bojnice.

Pravdepodobne to bolo v zajatí, aj keď už dva roky platí u nás zákaz chovu a predaja veľkých mačkovitých šeliem. Tigre vraj niektorí aj príbuzensky krížia, čo negatívne vplýva na ich zdravie.

„Tieto veľké šelmy a takýto druh zvieraťa nie je vhodné chovať v súkromných a domácich podmienkach. Sú to nebezpečné zvieratá,“ tvrdí Klasová.

Prečítajte si tiež:

Pôjdu zrejme do Afriky

„Mláďatá tigrov sa na Slovensku využívajú na prilákanie verejnosti do rôznych zverincov a takzvaných hladkacích ZOO. Ľudia sa mylne domnievajú, že takýmto spôsobom pomáhajú ohrozeným druhom. V skutočnosti je to len komerčná aktivita majiteľov, ktorá so záchranou živočíchov nemá nič spoločné,“ uviedla v stanovisku Slovenská inšpekcia životného prostredia.

Záchytné centrum v Bojniciach je vyťažené. Končí tu množstvo zhabaných zvierat. A nie sú to iba šelmy. „Ľudia sú nepoučiteľní. V našom záchytnom centre sa objavili už rôzne druhy plazov, korytnačiek, rôzne vzácne vtáky,“ hovorí Klasová z bojnickej ZOO.

Tigre, ktoré sú v Bojniciach len na mesiac, pôjdu zrejme do Afriky.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.