Podpálili elektroauto, aby sa ho naučili bezpečne uhasiť. Experiment v Lešti však odhalil nedostatky

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vo vojenskom priestore Lešť sa konal hasičský experiment. Podpálili tam elektrické auto, aby sa ho naučili bezpečne uhasiť.

Podpálili elektroauto, aby sa ho naučili bezpečne uhasiť. Hasičský experiment vo vojenskom priestore Lešť ukázal, že chlapom chýba moderná technika. Na Slovensku je pritom viac ako desaťtisíc elektromobilov.

Najprv ho cielene zapálili. Nechali poriadne rozhorieť a začali hasiť. Hasiči vytvorili prostredie podobné podzemným garážam. Práve v takýchto priestoroch sú totiž riziká požiaru vyššie.

Pri hasení elektromobilu im pomáhala požičaná technika. Zatiaľ si hasiči musia poradiť bez nej. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok potvrdil, že urobí všetko, aby štát hasičom potrebnú techniku nakúpil.

Prečítajte si tiež:

Na diaľku navigované

Aby mohli chlapi auto dohasiť, museli ho z garáže vytiahnuť, im na to poslúžila plošina navigovaná na diaľku. Aby sa lítiové batérie nerozhoreli opäť, musia vrak auta uložiť do karanténneho kontajnera.

Vrak auta musí byť v špeciálnom kontajneri, v tekutine, ponorený 48 až 72 hodín. Kontajnerov máme aktuálne na Slovensku rozmiestnených približne 50.

Problémom bude aj to, čo s vodou, keď vrak vyberú. Obsahuje totiž škodlivé látky. Vodu zo štvrtku (25. 4.) zlikviduje firma ako nebezpečnú látku.

Prečítajte si tiež:

Budú skúmať látky

Aj na základe štvrtkového experimentu z nej hasiči odoberú vzorky a budú skúmať, koľko škodlivín presne obsahuje. Podľa toho stanovia zákonný postup.

Štvrtkový pokus ukázal aj to, aké oblečenie či ochranné pomôcky musia mať hasiči pri likvidovaní elektroáut. Rizikom to však môže byť aj pre tých, ktorí sa požiaru iba prizerajú. Splodiny horenia totiž obsahujú nebezpečný fluorovodík.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.