Pastieri už vyhnali ovce na pašu. Pravú bryndzu tak môžeme mať oveľa skôr ako zvyčajne

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slováci majú bryndzu a výrobky z ovčieho mlieka radi. Až tak, že dopyt už prevyšuje ponuku.

Milovníci poctivej bryndze sa dočkali. Pastieri už vyhnali ovce na pašu, pričom tento rok oveľa skôr. Pravú ovčiu „májovú“ bryndzu tak môžeme mať na stole už v apríli.

Lívia Ševceová z farmy v Žikave pri Zlatých Moravciach nás vedie k bochníkom už vyzretého ovčieho syra. Sú z mlieka, ktoré nadojili na salaši pred pár dňami.

„Musí sa nechať zohriať mlieko, ktoré sa spracuje, spraví sa z neho hruda, ktorá tu stečie 24 hodín a potom to odkysne,“ hovorí.

Prečítajte si tiež:

Nerozhoduje kalendár

Po pomletí sa to riadne zasolí a premieša. „Zaleje sa to sladkou žinčicou a znovu sa to premieša, aby bola hladká,“ dodáva syrárka.

Väčšinu robí ručne. Už štvrtý rok, od jari až do jesene. O chuti bryndze podľa chovateľov nerozhoduje kalendár, ale to, či sa ovce pasú na zelenej tráve.

V Žikave majú asi 200 oviec. Na pašu ich vyhnali už pred troma týždňami. Stádo doja dvakrát denne. Ovečky tu teraz denne nadoja aj 100 litrov mlieka. Na bryndzu ide asi polovica.

Prečítajte si tiež:

Takmer zabudnutá polievka

Slováci majú bryndzu a výrobky z ovčieho mlieka radi. Až tak, že dopyt už prevyšuje ponuku. Na Liptove sme zisťovali, koľko sa u nás vyrobí bryndze a kde je najlepšie si ju kúpiť.

Aj v takmer zabudnutej, stáročia známej, no v reštauráciách už takmer neponúkanej polievke. Šli sme na demikát.

Množstvo zemiakov treba trafiť, aby demikát bol po rozmixovaní krásne krémový. Na záver slaninka, trochu pažítky a tradičná slovenská polievka je po ani nie polhodine na svete.

Prekvapil nás jednoduchý zeleninový šalát, ktorý sa dá z chladničky poskladať skoro kedykoľvek. Paprika, šalát, cibuľa, paradajky, uhorka, rukola či pažítka a slaninka.

Nachystať chrumkavého kamaráta, šalát na tanieri posypať, samozrejme, bryndzou, poukladať slaninku, pažítka a kto nepozná, zažije nečakane chutné prekvapenie. Viac sa dozviete v reportáži Mária Kermieta:

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Poľnohospodárstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.