Raketou vystrelili malé satelity a zbierali informácie. Študenti sa podieľali na špeciálnom projekte

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Spolupracovali s modelármi a raketou k oblohe vystrelili malé satelity. Tie počas letu zbierali užitočné údaje a tínedžeri zbierali skúsenosti, ktoré im možno otvoria ďalšie dvere.

Letisko Bidovce. Misiou je raketou vyniesť do výšky 1300 metrov štyri drobné satelity.

Satelity vynesie k oblohe raketa na hybridný pohon. Každé zariadenie bude merať tlak a teplotu vzduchu a navyše plniť aj sekundárnu funkciu, ktorou je zistiť znečistenie vzduchu.

Prečítajte si tiež:

Let nad očakávania

Najprv ešte odštartovala drobná raketa na zistenie poveternostných podmienok. Štart samotnej nosnej rakety odložila technická chyba.

„Otvorili sme ventil na plyn a začal unikať, nejaká netesnosť, musíme zistiť kvôli čomu,“ povedal Mikuláš Szabo zo Slovenského modelárskeho zväzu. O pár minút bolo všetko pripravené. 

„Let dopadol vysoko nad očakávania. Dosť veľa nám to dalo na to, že sme tím plný prvákov,“ povedal Alexander Jozef Dobrovič, študent SPŠE Prešov. 

„Kozmický výskum je v tomto špecifický, lebo integruje množstvo vedných disciplín a študenti budú schopní potom pracovať aj v ďalších oblastiach,“ povedal Juraj Gazda, prorektor z Leteckej fakulty TUKE.  

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.