Čo robiť, ak neodstránite celého kliešťa? Tu sú rady, ako správne postupovať

Čo robiť, ak neodstránite celého kliešťa? Tu sú rady, ako správne postupovať
Kliešť. Zdroj: Shutterstock.com/rbkomar

Kliešte prenášajú patogény, ktoré môžu spôsobiť viacero ochorení. Aby ste minimalizovali riziko, dôležité je ich správne a bezpečne odstrániť z tela. Niektorým spôsobom by ste sa mali určite vyhnúť.

Teplé jarné počasie láka mnohých ľudí na čas strávený v prírode. Zakaždým by ste však mali skontrolovať, či ste si so sebou domov nedoniesli aj niečo navyše.

Obozretní by ste mali byť najmä v apríli, máji a v júni. Ide o takzvanú jarnú aktivitu kliešťov, počas ktorej sa rozmnožujú a obete preto vyhľadávajú viac.

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje, že na kliešte narazíte „jednoducho všade“. Sú v záhradách, mestských parkoch, lesoch a na trávnatých plochách.

Prečítajte si tiež:

Prenášajú patogény

Kliešte sú prenášačmi patogénov, ktoré spôsobujú viacero ochorení. Medzi najznámejšie a zároveň najzávažnejšie patrí lymská borelióza a kliešťová encefalitída.

Nie každý kliešť je nositeľom infekcie, no obe ochorenia dokáže na hostiteľa preniesť vo všetkých svojich vývinových štádiách.

Okrem očkovania proti kliešťovej encefalitíde a ochrany pred zaklieštením je dôležité aj správne, bezpečné a čo najrýchlejšie odstránenie kliešťa z tela.

Čo sa týka lymskej boreliózy, ÚVZ SR ďalej uvádza, že aby mohol byť človek infikovaný, musel by mať kliešťa na koži viac ako 24 hodín. Preto je účinnou prevenciou najmä kontrola celého tela po pobyte v prírode. Očkovanie proti nej neexistuje, preto je dôležité chrániť sa vhodným oblečením a repelentmi.

To platí aj pri kliešťovej encefalitíde, proti ktorej sa dá zaočkovať. Očkovanie sa odporúča sa všetkým ľuďom od veku jedného roka, ktorí žijú v endemických oblastiach alebo v nich pracujú.

Prečítajte si tiež:

Zabudnite na olej

Dôležité je tiež kliešťa správne a bezpečne vybrať z tela. Najčastejšie sa prisaje do slabín a podpazušia, podkolennej jamky, za uši či do vlasatej časti hlavy.

ÚVZ SR uvádza niekoľko odporúčaní, ako kliešťa správne odstrániť:

  • Odstraňujte ho pinzetou, pritlačte ju čo najbližšie ku koži,
  • vyťahujte ho plynulým kolmým ťahom smerom od kože, postupujte pomaly a bez točenia,
  • nevykrúcajte ho prudko do strán, aby ste ho nepretrhli a nepoškodili,
  • nekvapkajte na neho olej, môže vyvrátiť krv späť do rany,
  • vyberte ho aj s hlavičkou. Ak sa vám nepodarí odstrániť kliešťa celého, vyhľadajte zdravotnú pomoc,
  • po vybratí ranu ihneď vydezinfikujte.

Následne by ste si mali pre istotu poznačiť dátum a lokalitu, odkiaľ ste mohli kliešťa priniesť. Ak sa u vás objavia príznaky ochorenia, tieto informácie budú pre vášho lekára užitočné.

Kliešťová sezóna začala s mesačným predstihom. Pozrite si o tejto téme aj archívnu reportáž z Televíznych novín: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.