Slováci čoraz viac vyhľadávajú zubárov v iných štátoch. Sú aj o polovicu lacnejší

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Zmapovali sme okolité krajiny.

Za krajším úsmevom za hranice. Slováci čoraz viac vyhľadávajú zubárov v iných štátoch. Aj s cestou ich to totiž vychádza lacnejšie. Zmapovali sme okolité krajiny.

Ukrajina

Zrejme každého z nás čaká deň, keď naše zuby budú potrebovať rekonštrukciu. Zažila si to aj pani Anna zo Svidníka. Ceny u našich zubárov ju ale nemilo prekvapili a tak na odporúčanie navštívila zubára v ukrajinskom Užhorode. „To som vedela hneď, že je to oveľa oveľa lacnejšie ako u nás a takisto aj v našom regióne je problém dostať sa k zubárovi a vybaviť to eventuálne rýchlo,“ hovorí. Zuby mala hotové za osem sedení, no vraví, že by to šlo aj rýchlejšie. S novým chrupom je spokojná už siedmy rok. „Dala som si robiť 20 zubov. Spolu ma to stálo 1200 eur,“ dodáva. 

Česko

Ukrajina nie je jediná krajina, kam našinci chodia za krajším úsmevom. Navštívili sme preto okolité štáty. V meste Břeclav neďaleko slovensko-českých hraníc sídli zubná klinika. Navštevuje ju viac ako 10-tisíc pacientov – z toho sú asi 15% Slováci. „Sú dve skupiny slovenských pacientov – jedna je, ktorá chodí kvôli chirurgickým zákrokom, ktoré sa na Slovensku nerobia a druhá skupina chodí na estetickú stomatológiu,“ hovorí stomatológ Ivo Marek. „Tie ceny sú naozaj o 30, 40, niekedy až 50% lacnejšie ako na Slovensku,“ potvrdzuje stomatológ. 

Maďarsko

Len 35 kilometrov od Bratislavy je mesto Mosonmagyaróvár, ktoré sami domáci volajú zubným mestečkom. A naozaj. Zubnú ambulanciu sme stretli na každom kroku. Pre veľký dopyt cezhraničných pacientov sa to tam zubárom veľmi oplatí. „Začína to väčšinou nejakým zákrokom alebo ošetrením, po ktorom sa vrátia a nechajú si urobiť celý chrup,“ hovorí maďarskí stomatológ. Dodáva, že ľudia prichádzajú za kvalitou a nižšou cenou. „Presne som ceny neporovnával, no ten rozdiel je minimálne 30 až 40% oproti vašim cenám.“

Čoraz viac Slovákov je ale ochotných cestovať za harmonickým úsmevom ešte ďalej – a to do Srbska. Nájdu sa však aj takí, ktorí si zo zámoria prídu pre nový chrup práve na Slovensko.

V rozhovore sa dozviete, prečo sú zubári na Slovensku takí drahí.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.