V prípade neexistujúceho ihriska v Raslaviciach začali trestné stíhanie

Ihrisko v Raslaviciach
Ihrisko v Raslaviciach. Zdroj: TV Markíza

Raslavice musia vrátiť dotácie samosprávnemu kraju aj Fondu na podporu športu.

Posun v kauze ihriska v Raslaviciach. Polícia už začala trestné stíhanie.

„V uvedenom prípade bolo začaté trestné stíhanie vo veci podozrenia zo spáchania zločinu Subvenčný podvod,“ potvrdila pre TV Markíza hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Jana Ligdayová.

Dotácie musia vrátiť

Ihrisko síce dokončili, no dotácie na jeho výstavbu musia vrátiť. Po Fonde na podporu športu si peniaze späť od Raslavíc pýta aj samosprávny kraj. A to aj s úrokom. Kontrola jednoznačne potvrdila, že obec zámerne klamala.

Prečítajte si tiež:

​Raslavice musia vrátiť Fondu na podporu športu 211-tisíc eur a ďalších 50-tisíc Prešovskému samosprávnemu kraju.

„Prijímateľ dotácie, obec Raslavice, uviedol poskytovateľa, Prešovský samosprávny kraj, účelovo do omylu,“ vyhlásil hlavný kontrolór kraja Marcel Novotný.

Upravené fotky a falošné kolaudačné rozhodnutie

Ihrisko malo byť podľa zmluvy hotové do konca októbra minulého roku. Obec termín nestihla, a preto k vyúčtovaniu pripojila upravené fotky a falošné kolaudačné rozhodnutie.

„Na Slovensku sú, bohužiaľ, ešte stále ľudia, ktorí dajú pečiatku na niečo, čo neexistuje,“ zhodnotil Novotný. „Každý videl, že to športovisko nebolo,“ dodáva poslanec kraja Miroslav Benko.

Prečítajte si tiež:

​Nepomohla ani výhovorka, že koberce s umelou trávou svojpomocne rozprestreli a potom ich zrolovali späť, lebo sa vraj vlnili. „Kvôli reklamácii, my sme reklamovali prácu,“ argumentoval ešte vo februári starosta obce Adrián Rychvalský. Športovisko pred mesiacom dokončila až špecializovaná firma. Starosta sa už k tomu vyjadrovať nechce.

O vrátení dotácie rozhodli krajskí poslanci. „K tým 50-tisícom treba ešte pripočítať penále z omeškania za každý deň,“ tvrdí krajská poslankyňa Nadežda Sirková.

Kraj vyzve starostu Raslavíc, aby peniaze vrátili čo najskôr, no pripúšťajú aj to, že sa dohodnú na splátkovom kalendári.

Prísnejšie kontroly

Prešovský župan Milan Majerský prisľúbil, že budú „prísnejšie kontrolovať takéto vyššie účelové dotácie“.

Aby sa už úradníci nedali takto oklamať falošnými dokladmi, projekty podporené vyššou sumou budú musieť chodiť kontrolovať aj priamo do terénu.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 15. 4. 2024. Vrátenie dotácie si pýta už aj samosprávny kraj:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.