Konferencia Vizionári: Biologická liečba výrazne mení životy reumatikom aj psoriatikom

Konferencia Vizionári.
Konferencia Vizionári. Zdroj: Vizionári

Biologická liečba je aktuálne tým najlepším, čo vieme ponúknuť pacientom s autoimunitnými ochoreniami, zhodli sa odborníci počas diskusie Vizionári o inováciách v medicíne. Táto liečba sa napriek tomu spája s mnohými mýtami a hoaxami, ktoré v pacientoch vyvolávajú obavy.

„V medicíne ide už o zaužívaný pojem a predstavuje nový trend v liečení chorôb. Dnes to už chápeme ako systém liečenia ochorení smerom k regenerácii alebo úplnému vyliečeniu, pričom zasahujeme do samotnej podstaty ochorenia. Pracujeme pritom iba s humánnymi génmi a proteínmi, sú to lieky doslova šité na mieru človeka, ktorým predchádzal viac ako 40-ročný vývoj,“ vysvetlil viac o podstate biologickej liečby Ján Kyselovič, vedúci jednotky klinického výskumu LF UK v Bratislave.

Mnohé obavy sú zbytočné

 Takáto liečba vie zasiahnuť do systému človeka, aby v ňom opravila to, čo sa poškodilo. Pomáha aj pacientom s celoživotnými autoimunitnými ochoreniami, akými je reumatoidná artritída alebo psoriáza, ktoré nevieme úplne vyliečiť, ale vieme zmierniť často nepríjemné prejavy ochorení. „Biologická liečba priniesla veľký pokrok, je prelomová. Cieľom v reumatológii je dostať sa do remisie, a teda do stavu, kedy sa aj pacient s nevyliečiteľným ochorením cíti takmer zdravo,“ spresnila Jana Dobšovičová Černáková, predsedníčka pacientskej organizácie Liga proti reumatizmu, ktorá okrem iného edukuje pacientov a prispieva tak k eliminácii nežiaduceho vplyvu šíriacich sa hoaxov o biologickej liečbe. Pacienti sa totiž často obávajú, že im uškodí, že prídu o vlasy, niektoré ženy majú strach, že nebudú môcť otehotnieť. Lekári však hovoria o tom, že práve opak je pravdou.

 „Aj týmito liekmi tlmíme nežiaduci zápal a prejavy ochorení, ktoré spôsobuje. V mnohých odboroch sú biologické liečivá to najlepšie, čo vieme pacientovi s autoimunitným ochorením ponúknuť. Treba však zdôrazniť, že to nemusí byť v každej fáze ochorenia a pre každého pacienta. Aj použitie biologickej liečby má svoje zásady a načasovanie,“ uviedla reumatologička Lenka Tarabčáková z Nemocnice sv. Michala v Bratislave s tým, že každý prípad je posudzovaný individuálne.

 Podľa dermatovenerologičky Barbory Gulánovej z Polikliniky Bezručova, ktorá lieči aj ťažké prípady psoriázy, vie takáto liečba pacientovi výrazne zmeniť kvalitu života.Ťažkí psoriatici majú náročný život, ochorenie je vidieť na koži, stigmatizuje ich a obmedzuje, ľudia sa ich boja. Treba však zdôrazniť, že veľká časť kožných ochorení nie je nákazlivá,“ hovorí Gulánová s tým, že biologická liečba vie niektorým pacientom do takej miery zmierniť prejavy ochorenia, že pôsobia, ako by psoriázu ani nemali.

Menej byrokracie, efektívnejšie procesy

Zástupca riaditeľa NIHO Matej Palenčár spresnil, že asi 70 % liekov, ktoré do slovenského systému vstúpili v minulom roku, bolo biologických. Zdôrazňuje však rozumné prerozdelenie financií pre pacientov na túto liečbu a uvítal by aj zjednodušenie procesov jej schvaľovania. „Do budúcna určite prídu ďalšie nové molekuly biologickej liečby, no bolo by skvelé, keby sa nám podarilo zjednodušiť byrokratickú záťaž a komunikáciu lekára s poisťovňami a inými zložkami, potrebnými pre schválenie liečby pre pacienta,“ dodal.

 Na to, aby pacientovi bola uznaná biologická liečba, sa musí podať žiadosť do zdravotnej poisťovne. Pacient je posudzovaný individuálne a ešte predtým musí absolvovať všetky štandardné preventívne prehliadky, muži urologickú, ženy gynekologickú, navyše sa pridáva aj vyšetrenie pľúc.

 „Biologická liečba je bezpečná, samozrejme každá terapia si so sebou nesie aj isté riziká, no treba si uvedomiť, že pravidlá bezpečnosti a účinnosti sú vo farmakológii hodnotené najprísnejšie,“ doplnil Kyselovič s tým, že inovatívny postup smerom k personalizovanej medicíne vítajú mnohí lekári.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vizionári

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.