Dolinková bude čeliť odvolávaniu. Opozícia jej vyčíta najmä zrušenie projektu na Rázsochách

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ministerka zdravotníctva bude čeliť odvolávaniu. KDH, Progresívne Slovensko a hnutie Slovensko sa spojili pri zbieraní podpisov. Prekáža im, že ministerka potichu zrušila pôvodný projekt na Rázsochách či poskytla výnimku spoločnosti Penta pri výstavbe nemocnice v Spišskej Novej Vsi.

„Teraz nám sľubujú, že novú univerzitnú nemocnicu v Bratislave postavia o 14 rokov v absolútne nevhodnej lokalite,“ podčiarkol Marek Krajčí (klub Slovensko, KÚ, Za ľudí) na margo rozhodnutia, že univerzitná nemocnica by mala napokon vyrásť v bratislavskom Ružinove. Upozornil, že v novej lokalite budú musieť nanovo vyriešiť otázky ako posudky či vysporiadanie pozemkov, pričom na Rázsochách už boli viaceré hotové.

Spolu s Petrom Stachurom (KDH) a Oskarom Dvořákom (PS) upozornili, že projektu v Ružinove chýba komplexnosť, centrum vzdelávania či vedecký park. Myslia si, že takáto nemocnica by mala byť aj miestom pre vzdelávanie medikov či výskum. Vyzdvihli potrebu komplexnej koncovej nemocnice, ktorá by riešila aj tie najťažšie stavy pacientov z celého Slovenska a ktorá by bola čo najskôr k dispozícii pacientom. Stachura poznamenal, že Rázsochy sú, navyše, veľký pozemok s potenciálom rozširovania nemocnice v budúcnosti.

Okrem toho hovoria o ohrození financií z plánu obnovy. „Počas pôsobenia ministerky Dolinkovej vo vedení rezortu zdravotníctva došlo k niekoľkým neodborným rozhodnutiam, očividnému nadŕžaniu voči súkromníkom pri zmene zaradenia kardiocentra Agel a nemocnice Bory do vyššej kategórie či známy dodatok k zmluve pre nemocnicu v Spišskej Novej Vsi,“ skonštatoval Stachura. „Súťaž na dotácie z plánu obnovy, kde ministerka zvýhodnila Pentu už dokonca vyšetruje aj európsky Úrad pre boj proti podvodom (OLAF),“ podotkol Dvořák.

Prečítajte si tiež:

SaS nepodporí zvolanie schôdze

Čo sa týka neúčasti SaS na tlačovej konferencii, pozvanie strana dostala. Zástupcovia hnutí uviedli, že práve liberáli by mali vysvetľovať svoj postoj a dôvody obhajoby ministerky.

Strana SaS reagovala, že zvolanie schôdze v parlamente k odvolávaniu Dolinkovej nepodporí. Odôvodnila to tým, že za niektoré problémy, pre ktoré chcú opoziční politici ministerku odvolávať, sú zodpovední aj niektorí z nich. Upozornila napríklad na meškanie projektov z plánu obnovy za vlády Igora Matoviča. Zároveň tvrdí, že hlavným dôvodom, prečo chcú poslanci z KDH a hnutia Slovensko ministerku odvolať, je ich boj za štátne zdravotníctvo a boj proti prístupu k interrupciám.

SaS zároveň deklarovala, že za ministerkino prípadné odvolanie v parlamente možno zahlasuje, pretože na to podľa nej existujú dôvody. Skritizovala ju napríklad za výmeny vo vedení nemocníc či v štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni. „Treba jasne povedať, že pani Dolinková nepatrí k najschopnejším ministrom zdravotníctva, že sme od nej očakávali oveľa viac a mala na to aj možnosti,“ dodala poslankyňa Jana Bittó Cigániková (SaS) na pondelkovej tlačovej konferencii.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.