Niektorí sudcovia odkladajú pojednávania. Stalo sa tak aj v prípade korupčnej kauzy Jána Slotu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Prerušiť stíhanie alebo pojednávať. Niektorí sudcovia odkladajú pojednávania a čakajú, ako sa Ústavný súd SR vysporiada s novelou Trestného zákona. Takto napríklad prerušili stíhanie v korupčnej kauze Jána Slotu. Iní však tvrdia, že súdy majú konať, akoby žiadna novela neexistovala a odkladať sa nemá nič.

Ján Slota sa mal pred súd postaviť minulý týždeň. Ide o korupčnú kauzu, v ktorej mal podľa obžaloby za peniaze ovplyvňovať známeho žilinského sudcu Pavla Polku.

Už za to raz dostal podmienku, no Najvyšší súd SR vec vrátil. Bývalý šéf SNS vinu odmieta.

Prečítajte si tiež:

Iní sudcovia stíhania neprerušujú

Tejto kauze ale sudca Michal Truban vystavil dočasnú stopku. Vyhovel návrhu obhajcu Jána Slotu, že vyčkajú na verdikt Ústavného súdu SR k pozastavenej novele Trestného zákona.

Dôvodom je výška trestu. „Podľa právnej kvalifikácie, ktorá je uvedená v obžalobe, mu hrozí trest päť až dvanásť rokov. V prípade, ak by Ústavný súd SR nekonštatoval neústavnosť, trest by tam bol tri až osem rokov,“ uviedol Slotov obhajca Pavol Heger.

Problém je ale ten, že novela Trestného zákona v tomto momente účinná nie je. Súdy teda stále bežia po starom, a preto iní sudcovia stíhania neprerušujú a rozhodujú podľa aktuálneho platného zákona.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.