Mestá už zakvitli. V Banskej Bystrici už vysadili desaťtisíce kvetov, nezaostáva ani Dolný Kubín

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Najzelenším krajským sídlom a zároveň víťazom národnej súťaže Enviromesto 2024 je Banská Bystrica. Ročne tam v uliciach vysadia viac kvetov, než majú počet obyvateľov.

Pestré farby a rozmanité priestory. Kvety jednoducho skrášľujú verejné priestory. Len letničiek vysadia v Banskej Bystrici 58-tisíc kusov. Zároveň z trvaliek alebo dvojročných rastlín si vedia vypestovať ďalších asi 50-tisíc rastlín.

Záhradníci v tomto aj iných mestách musia brať do úvahy horúce a suché letá. Vysádzajú preto skôr druhy, ktoré nepotrebujú tak intenzívne polievanie.

Prečítajte si tiež:

Kvety už vysadili aj v Dolnom Kubíne

Až 62-tisíc cibuľovín v Dolnom Kubíne má aj svoju mapu kvetinových záhonov, podľa ktorej sa môžu domáci či návštevníci vydať na kvetinovú prechádzku.

„Na niekoľko týždňov máte zmysluplné trávenie času práve na jar, keď všetci potrebujeme vitamín D a opäť sa po tej zime rozhýbať,“ hovorí Ján Prílepok, primátor Dolného Kubína: 

Vysádzajú ich špeciálne, pod trávniky, odpadá tak údržba. Na mape je aj QR kód. Na stránke mesta sa o každom zo 17-kvetinových záhonov ukážu podrobné informácie.

Stáva sa aj to, že si niektorí pomýlia mestské záhony s kvetinárstvom. Stalo sa to napríklad v Žiline. V Kubíne však a podobnými vandalmi za posledných päť rokov nemali. 

„My sa snažíme každý rok niečo popridávať, určite v tom budeme pokračovať. Ľuďom záleží na tom, aby to mesto vyzeralo pekne,“ dodal primátor. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.